V celé republice bylo k pondělní půl sedmé večer 2942 nakažených lidí. Sedmnáct nemocných zemřelo, jedenáct se vyléčilo. Sedm vyléčených byli lidé z jižní Moravy. Z nich si podle krajských hygieniků vyžádal hospitalizaci jeden pacient, ostatní se uzdravili bez nutnosti hospitalizace v nemocničním zařízení. Zatím ani jeden ze zemřelých nepocházel z jihu Moravy.

Jihomoravští hygienici do pondělního navečera nechali otestovat 2342 lidí. Oproti nedělnímu večeru výrazně stoupl počet Jihomoravanů v nařízené karanténě. Zatímco v neděli večer vedoucí protiepidemického odboru krajské hygieny Renata Ciupek informovala o 666 lidech, aktuálně je v kraji v karanténě 808 lidí.

Tři nové pacienty nakažené koronavirem a ve vážném stavu přivezli o víkendu do Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Na Anesteziologicko resuscitační kliniku je převezli z nemocnic v Prostějově, Opavě a z infekce Fakultní nemocnice Brno. „Jde o ročníky 1944, 1946, 1961. Celkem tedy nyní máme na ARK sedm nakažených pacientů. Jeden je napojen na přístroj ECMO a jeho zdravotní stav je i nadále velmi vážný. Další čtyři pacienti jsou napojeni na umělou plicní ventilaci a jejich stav je vážný," upřesnila mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Dva pacienti, kteří byli v minulém týdnu odpojeni od plicní ventilace, se zlepšují. „Stav těchto dvou pacientů je výrazně lepší, dostávají již pouze nízké dávky kyslíku a v nejbližších dnech budou přesunuti z anesteziologicko resuscitační kliniky na intermediární péči,“ uvedl přednosta ARK FNUSA Vladimír Šrámek.

Jihomoravský kraj je co se týče počtu nakažených stále pátým nejpostiženějším krajem v republice. Podle zprávy krajských hygieniků je nejvíce případů i nadále v Brně, nad osmdesát, nejméně na Vyškovsku, kde jsou dva pozitivně testovaní lidé. Jednociferné zůstávají počty nakažených na Blanensku a Hodonínsku. Na Brněnsku, Břeclavsku a Znojemsku se číslo pohybuje kolem dvacítky.

Mapa počtů nakažených koronavirem v kraji, údaje platné k pondělní půl sedmé večer.Zdroj: Deník / Oldřich HaluzaStát v pondělí začal na jižní Moravě připravovat spuštění pilotního projektu chytré karantény. Projekt má výrazně pomoct v boji proti koronaviru. V případě, že se chytrá karanténa osvědčí, mohla by nahradit stávající opatření.

Podstatou chytré karantény je zjištění přesného pohybu nakaženého za posledních pět dnů. Poslouží k tomu údaje z jeho telefonu a platební karty. K získání dat musí dát hygienikům nakažený souhlas. Na jejich základě poté budou pracovat se vzpomínkovou mapu, která pomůže nakaženému vybavit si a zjistit od něj, s kým byl na různých místech v osobním kontaktu. Na jih Moravy v pondělí dorazilo pět odběrových armádních týmů.

Online reportáž