Hasiči od osmé hodiny ráno vyjížděli v kraji k deseti nehodám. Jde podle nich o nadprůměrný počet. „Na silnicích většinou leží nižší vrstva sněhu, proto doporučujeme opatrnější jízdu,“ doplnil Chasák.

Problémy na silnicích hlásí i silničáři na Vyškovsku. „Venku máme sedm sypačů, v okolí Vyškova je situace dost špatná. Padá mokrý sníh, takže dopravu komplikuje, uvidíme, jaký bude vývoj dál," řekl za vyškovskou Správu a údržbu silnic Pavel Dvořák s tím, že museli zapojit do služby i dvě záložní auta.

První nehoda, u které hasiči zasahovali, se stala u Bučovic v místní části Kloboučky na Vyškovsku. „Řidič pravděpodobně dostal smyk a auto otočil na střechu. Další komplikace byla na dálnici na 235. kilometru ve směru na Prahu u Hoštic-Heroltic. Kamion prorazil svodidla a skončil mimo silnici," přiblížil problémy mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška s tím, že pravý jízdní pruh je neprůjezdný a hasiči budou kamion vyprošťovat. Osobní auto v příkopu řeší i v Lovčičkách.

Dopravní situaci řeší i policisté. „Řidiči musí přizpůsobit rychlost jízdy stavu silnice, protože sněží a v některých místech je možné i namrzání, zatím nemáme zprávy o tom, že by někde byla nějaká silnice uzavřena, nebo došlo k vážnější nehodě," řekla mluvčí vyškovských policistů Alice Musilová. Problémy hlásí silničáři na úseku mezi Ježkovicemi a Drnovicemi. Kvůli namrzlé cestě hrozí v úseku dopravní kolaps a nebezpečí nehod.

Silnice vedoucí z Drnovic na Vyškovsku do Ježkovic je uzavřena pro kamionovou dopravu. V kopci stojí kamiony, které brání dalšímu průjezdu.

Sněžení komplikuje od pátečního rána situaci na silnicích Břeclavska. Před půl sedmou se dostala dvě těžká auta mimo silnici v Mikulově. „Zasahujeme u nehody kamionů, skončily v příkopu,“ informovala břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová. Řidiči mají problémy i na dalších místech regionu.

Havárie dvou nákladních aut v Mikulově se stala na křižovatce v ulici 28. října. Na místo vyjely tři jednotky hasičů. „Lehce se zranili dva lidé,“ sdělila policejní mluvčí. Nehoda v místě částečně omezila provoz.

Další těžký vůz se dostal do potíží na silnici 4211 v obci Morkůvky. „Nehoda cisterny zablokovala v osm ráno cestu ve směru na Klobouky," informovali policisté.

Podle hasičů na místě boural do svodidel také autobus. Cestující vyvázli bez zranění. „Za pomoci traktorů s posypem jsme uvolnili silnici a řídili odjezd obou vozů z místa události," řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

V devět dopoledne uvízl kamion v příkopě u Němčiček. Místo je podle policie průjezdné se zvýšenou opatrností. „Nehoda se obešla bez zranění," uvádí dopravní servis.

Na Znojemsku sníh zkomplikoval dopravu například na místní silnici u Bantic, kterou zablokoval po osmé hodině ranní uvízlý kamion. Se zdržením tak museli počítat řidiči, kteří využívají silnici pro cestu na Moravský Krumlov kvůli objížďce. Řidič také trefil dopravní značku v Dobšicích hned po sedmé hodině ranní, u Hrabětic narazil řidič do stromu. Všechny tyto havárie se obešly bez zranění.

O poznání méně štěstí měl řidič, který skončil s autem na střeše na náměstí Míru v Hrušovanech nad Jevišovkou.

Husté sněžení trápí řidiče na Blanensku. O půl osmé ráno zablokovaly silnici I/43 u Letovic dva kamiony. „Stalo se to u odbočky na Kunštát ve směru na Brno. Řidič jednoho kamionu nemohl na kluzkém povrchu silnice odjet a zablokoval i další nákladní auto stojící za ním,“ uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Kamiony blokovaly dopravu na vytížené silnici hodinu. „O půl deváté se jim po zásahu silničářů podařilo odjet,“ dodal Malášek.

Další kamion uvízl u kruhového objezdu v Rájci Jestřebí. Krátce po deváté hodině ráno skončilo v příkopu osobní auto v Jedovnicích. „Nehoda se obešla bez zranění,“ píší policisté na svém webu.

Podle silničářů by v současné chvíli měly být ošetřené všechny silnice na Blanensku. „V terénu máme veškeré sypače. Nejvydatněji sněžilo mezi pátou a osmou hodinou ráno. Teď už ve většině okresu sněží jen slabě. Vyzýváme ovšem řidiče, aby brali zřetel na počasí a přizpůsobili mu jízdu,“ řekla Marie Šťouračová z dispečinku blanenských silničářů.

Hromadná doprava v celém kraji se potýká s problémy. „Sníh komplikuje dopravu v Brně a přilehlém okolí. Dopravní nehody ovlivňují linky 109, 201, 404, 511, 602, 551, 612. V současné době stojí linky 312, 221, 260, 261, 320. Tyto linky čekají na zprůjezdnění komunikace. Nejhorší situace je na Kloboucku, Bučovicku, Vyškovsku,“ uvádí se od deváté hodiny ranní na twitterovém účtu Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje.

Podle hydrometeorologů sněží v celém kraji. „Je zataženo až oblačno se sněžením na většině území. V polohách pod čtyři sta metrů se místy objevuje déšť se sněhem nebo déšť, na jihu kraje ojediněle i mrznoucí. Odpoledne bude postupně od západu ubývat srážek a částečně i oblačnosti. Nejvyšší teploty se budou pohybovat od jednoho do pěti stupňů Celsia,“ popsala Andrea Kvapilová z brněnské pobočky hydrometeorologického ústavu.