„Na plodech jsou patrné žluté nebo hnědé skvrny, mohou být deformované, nepravidelně vyzrávají. Povrch plodů je zvrásněný,“ přiblížila mluvčí Ústředního a kontrolního ústavu zemědělského Ivana Kršková.

Jedná se o virus ToBRFV. Hostitelskými rostlinami jsou podle odborníků zejména rajče a paprika. „Jeho zavlečení je možné infikovanou sadbou a osivem původem z jiných členských zemí Evropské unie nebo ze třetích zemí,“ uvedla Kršková. Podle ústavu se na farmu zřejmě dostal právě infikovanou sadbou.

Napadené plody rajčat se stávají neprodejnými. „Ztráty na plodech mohou činit až sto procent,“ poznamenala Kršková.

Virus může znamenat konec pěstování tohoto plodu u Velkých Němčic. „Postupujeme podle instrukcí Ústředního a kontrolního ústavu zemědělského. Do vyřešení celé záležitosti se k té věci nebudeme vyjadřovat,“ řekl Deníku Rovnost vedoucí farmy Josef Karpíšek.

Ve sklenících u Velkých Němčic od přelomu roku sklízejí až šest tun cherry rajčat denně.
Rajčata z Velkých Němčic mají úspěch, farma se rozšíří. Oblíbené jsou i Mutěnice

S cílem zabránit dalšímu šíření tohoto škodlivého organismu ústav nařídil mimořádná rostlinolékařská opatření. „Provoz už rostliny zlikvidoval a dále bude pod naším dohledem následovat dezinfekce skleníku,“ oznámila Kršková.

Podle Radiožurnálu, který na nákazu upozornil, firma přejde na pěstování okurek. O plánu rozšířit nabídku už zástupci farmy informovali v minulých letech.

Lidé se ale mohou těšit na rajčata i nadále. Zástupci Rajské farmy Velké Němčice na facebooku Břeclavského deníku Rovnost oznámili, že je budou pěstovat na dalších farmách jejich družstva. „O své oblíbené odrůdy tedy nepřijdete,“ uklidnili zájemce.

Jinde v okolí se virus nevyskytl. Jednalo se totiž o uzavřenou produkci. Další pěstitelé nejsou v ohrožení.

V roce 2018 pustošil lidem úrodu Nebezpečný škůdce rajčat Tuta absoluta původem z Jižní Ameriky. „Něco takového jsem ještě neviděla. Škůdce napadl téměř všechny keře. Jsou ve výsledku zakrslejší a napíchané plody vevnitř zčernají,“ popsala tehdy důchodkyně Anežka Nováková z Velkých Němčic na Břeclavsku.

Odborníci z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského tehdy potvrdili Deníku Rovnost výskyt motýla makadlovky, latinsky Tuta absoluta ve Velkých Němčicích a sousedních Starovicích.