Po téměř třiceti letech v polovině prázdnin naposledy zavře ředitelnu školy na znojemském náměstí Republiky Zdeněk Mikulič. „Školu vedu od roku 1990. Do konkurzu nepůjdu, přece jen už mám důchodový věk a rozhodnutí zřizovatele výběrové řízení vyhlásit respektuji. Žádnou hořkost nepociťuji,“ řekl nejdéle sloužící ředitel základní školy ve Znojmě.

Nového šéfa bude mít nejspíš i Střední vinařská škola ve Valticích na Břeclavsku. „S největší pravděpodobností se hlásit nebudu. Už proto, že konkurz ani vypsaný být nemusel, řada ředitelů pokračuje do dalšího období i bez něj,“ poukázala dosluhující ředitelka Ivana Machovcová.

Školu vede patnáct let. Před šesti lety se proti ní postavila část pedagogů, někteří nakonec školu opustili. „Bylo to vyčerpávající období, za rok jsme měli ve škole čtyřiadvacet kontrol. Nyní už jsou vztahy dobré,“ podotkla Machovcová. Až opustí funkci, chce na škole zůstat a vyučovat květinářství.

Další ředitelé plánují svou funkci obhajovat. Jistý si tím je Vladimír Pařízek, který vede od roku 2000 znojemskou školu na Václavském náměstí. „Jsem připravený a rozhodnutý podobně jako před šesti lety funkci obhajovat,“ sdělil Pařízek.

Svůj postup ještě zvažuje ředitel Obchodní akademie ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku Jiří Vavříček. „O rozhodnutí jsem věděl dopředu. Nyní zvažuji, zda se do vyhlášeného konkurzu přihlásím,“ uvedl muž, který školu vede čtrnáctý rok po sloučení tamní obchodní akademie se dvěma učilišti.

Ředitelům základních a středních škol končí letos v červenci funkční období. Kraj i města přitom letos k výběrovým řízením sahají jen v omezeném počtu případů.

Potvrdila to například mluvčí kraje Monika Brindzáková. „Radní ve funkci potvrdili pětadevadesát ředitelů, na čtyřiadvacet míst vypsali konkurz,“ řekla.

Naznačila přitom, k čemu radní při rozhodování přihlíželi. „Koncem uplynulého roku se konalo hodnocení práce ředitelů s využitím například podnětů školských rad, pravidelných sebehodnocení ředitelů, zpráv školské inspekce i výsledků kontrol krajského úřadu,“ zmínila Brindzáková.

Podle školského experta a konzultanta Miloslava Hubatky postup zřizovatelů odpovídá současnému trendu. „Před šesti lety, takříkajíc v prvním kole, vyhlašovali zřizovatelé konkurzy plošně. Nyní postupují uvážlivěji. Výběrová řízení vypisují tam, kde je k tomu skutečně důvod, buď proto, že stávající ředitel odchází, nebo mají odůvodněný zájem zkusit najít i další uchazeče,“ uvedl Hubatka.

Ředitelé škol podle jeho zkušenosti začínají být na pracovní trhu vzácným zbožím. „Plyne to už z povahy jejich funkce. Musejí být současně pedagogy, manažery, ekonomy a často i stavbyvedoucími,“ vypočítal Hubatka, který má za sebou zkušenost dlouholetého ředitele velké znojemské základní školy.

Jak dodal, odpovědnost ředitelů škol se podobá té, kterou nesou šéfové malých a středních podniků. „Nemají k sobě ale odpovídající tým, ani platové ohodnocení. Školy navíc prochází těžkým obdobím a jsou svázané obrovským množstvím předpisů,“ argumentoval Hubatka.

Výběrová řízení jsou výjimkou i v případě základních škol. „Jen ve dvou případech jsme považovali za potřebné vypsat konkurz,“ shrnul starosta Znojma Jan Grois.

Podobně rozhodovali radní v Břeclavi „Jedinou změnou byl výběr nové ředitelky pro základní školu Na Valtické, kde dosavadní ředitelka odešla do důchodu,“ oznámil mluvčí břeclavské radnice Jiří Holobrádek. Pro přímé potvrzení čtyř šéfů školek a škol, jimž letos končí funkční období, se rozhodli i představitelé Hodonína.