Lékaři v kraji už na přítomnost infekce koronaviru vyšetřili přes osmdesát lidí. Jen během úterka jich otestovali třiadvacet. U devětapadesáti pacientů byla nákaza vyloučena. V celé České republice je aktuálně sedmašedesát nakažených.

Krátce před druhou hodinou ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil, že ve Fakultní nemocnici Brno odhalili první dva nakažené v kraji. Dvojice se měla na jižní Moravu vrátit z dovolené v Itálii. Muž a žena byli společně lyžovat v Dolomitech. "Odebrali jsme jim vzorky, ukázalo se, že průběh nemoci je u nich spíše lehčí. Dvojice v současné době není hospitalizovaná, nachází se doma v karanténě," sdělil Deníku přednosta kliniky infekčních chorob Petr Husa.

"Vhodná vzdálenost pro běžné konverzace."
Ven z karantény? Král koblihových lidí to nedovolí. Lidé si utahují z koronaviru

Podezření na nákazu měli i lékaři v Hodoníně, když tam zkolaboval srbský fotbalista. Záchranáři ho převezli do místní nemocnice. „Pacient měl původně avizovanou jinou diagnózu. Ukázalo se ale, že splňuje jak klinické, tak cestovatelské příznaky možného onemocnění,“ sdělil ředitel Nemocnice TGM Antonín Tesařík.

Srbský občan se ubytoval v jednom z hodonínských hotelů. „Splňoval všechny podmínky, které nás vedly aktivaci všech opatření uložených ministerstvem zdravotnictví a našimi postupy pro podezření nákazou koronavirem. Okamžitě byla proto použita desinfekce, ochranné pomůcky a osoba byla umístěna do izolace,“ přiblížil ředitel.

Epidemiolog následně rozhodl o převozu cizince na infekční oddělení do kyjovské nemocnice. Vzorky následně směřovaly na specializovanou analýzu do brněnské fakultní nemocnice. „Jeho výsledky byly negativní,“ informoval mluvčí kyjovské nemocnice Filip Zdražil s tím, že stejné výsledky měly další dva domácí odběry u lidí z Kyjova.

Koronavirus - Ilustrační foto
Pandemii koronaviru by mohlo zastavit jaro, doufají lékaři

To potvrdil i okresní hygienik Libor Šmíd. „Podobnou anamnézu měli i další lidé, kteří se vrátili z lyžařského pobytu zvláště z Itálie, tak se odběry nařizovaly. Výsledky byly ale zatím u všech negativní,“ dodal hygienik.

Deset Jihomoravanů je podle hygieniků momentálně v karanténě. V celé České republice je aktuálně čtyřiašedesát nakažených. Denně řeší pracovníci jihomoravské epidemiologie stovky telefonických dotazů veřejnosti.

Zatímco jižní Moravě se nákaza zatím vyhýbá, nový případ v úterý večer zaznamenali ve vedlejším kraji. Nový typ koronaviru má první člověk na Vysočině. "Jedná se o muže ročníku 1964, který se vrátil z dovolené v italské Lombardii," informovali zástupci ministerstva zdravotnictví na svých webových stránkách. 

 #interaktivni-infografika|7b97f5fa-3988-450d-8387-dc19fb57d066#

"Mohu potvrdit, že nakažený je skutečně ze Žďárska. V tuto chvíli konáme patřičná opatření a kontaktujeme příslušné orgány. Víc k tomu ale sdělovat nemohu," řekla Deníku vedoucí žďárského protiepidemiologického oddělení krajské hygienické stanice Renée Mašová.

Koronavirus. Ilustrační foto
V Česku je již 64 nakažených koronavirem. Muž ze Ždárska se vrátil z Itálie

Kvůli hrozbě koronaviru jsou od středy zavřené brněnské základní, střední školy a vysoké školy. Úterní rozhodnutí Bezpečnostní rady státu zrušilo také všechny akce s více než sto účastníky. Lidé se tak nedostanou do většiny kin, divadel, na plesy nebo například do Moravské zemské knihovny. 

Navzdory mnoha opatřením v Brně zůstává zatím otevřená třeba brněnská zoo. Přijala nicméně řadu opatření, ruší například kroužky pro školáky, výukové programy, workshopy a všechny osvětové akce. Zachovaná zůstane výuka pro účastníky z mateřských škol a činnost mateřského centra SEV Hlídka v omezeném provozu.

V Brně se objevující oznámení informující o zrušení nebo omezení akcí a školní docházky kvůli opatřením spojených s koronavirem.
Nakažených už je 64. Koronavirus ruší promítání, kina snižují kapacitu

Omezený provoz oznámil ve středu vyškovský akvapark. Kapacitu kvůli prevenci snížil na maximálně devětadevadesát plavců.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník