ON-LINE

Od úterního večera se počet nakažených v celém kraji nezměnil, vyplývá z posledních statistik ministerstva zdravotnictví. Jen během úterý zdravotníci v České republice testovali téměř tři tisíce lidí a odhalili 185 nakažených. Ve všem krajích je tak případů celkem 1 497. Deset pacientů už lékaři vyléčili, tři lidé s potvrzeným koronavirem zemřeli.

Na přesná čísla v jednotlivých okresech se podívejte v interaktivní mapě Deníku:

Ve velmi vážném stavu zůstává devětapadesátiletý Jihomoravan, o kterého pečují lékaři v brněnské Fakultní nemocnici u svaté Anny. Leží na anesteziologicko-resuscitační klinice, kde jsou od soboty i další dva nakažení, které zdravotníci převezli z prostějovské nemocnice. „Všichni tři pacienti jsou stále ve vážném stavu, ale stabilizovaní," sdělila Deníku Rovnost ve středu po poledni mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Nejvíce nakažených je na Brněnsku, a to čtyřiašedesát. Přímo v Brně jde o padesát potvrzených případů. Na Znojemsku je potvrzeně nemocných pět lidí, na Břeclavsku patnáct, Hodonínsko má dva a Vyškovsko jednoho nakaženého. V karanténě je v celém kraji více než šest set lidí.

Dohromady už na odběrových místech v České republice zdravotníci provedli více než dvaadvacet tisíc testů. Nová čísla o nakažených zveřejní ministerstvo zdravotnictví opět kolem šesté hodiny večer.

Jak v době šíření koronaviru dodržovat hygienu?

Odborníci se shodují, že by lidé především měli dodržovat základní hygienická pravidla. Tedy důkladně si mýt ruce, v ideálním případě používat i alkoholovou dezinfekci. Na veřejnosti nosit roušky nebo respirátory. Doma si při kašlání a kýchání krýt ústa rukávem (loketní jamkou), nikoli dlaní. Doporučuje se také omezit fyzický kontakt, jako je podání ruky, případně si ihned poté umýt ruce. Rozhodně není vhodné sahat si do očí a na ústa.

Jak snížit riziko nákazy koronaviru.Zdroj: Deník/WHO

Lidé, kteří mají příznaky nemoci, musí telefonicky, e-mailem či jiným neosobním kontaktem vše oznámit svému lékaři nebo na linky 724 810 106 a 725 191 367, popřípadě na zavolat na příslušnou krajskou hygienickou stanici. Zavolat lze také na speciální linku 1212.

Mezi symptomy onemocnění patří suchý kašel, dušnost, únava a neustupující horečka. Provázet ji může také bolest kloubů a svalů. Zvláštní případy mohou vést k zápalu plic, selhání ledvin a smrti. Koronavirus se pak přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jak upozornilo ministerstvo zdravotnictví, jde o takzvanou kapénkovou infekci, která se přenáší vzduchem. Inkubační doba je dva až 14 dní.

JANA TOMALOVÁ

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník