Jednu z jihomoravských kožešinových farem vede v Křižanovicích u Bučovic Dagmar Šolcová. Chová norky už pětatřicet let pro jejich kožich. Jak uvedla, zákaz ji nepřekvapil. „Počítali jsme s tím. Nezaskočil mě ani poměrně brzký termín, visel ve vzduchu už dříve. Zatím ale farmu rušit nebudeme, od minulého roku máme zavedený chov. Co bude v příštím roce, to teprve uvidíme, zatím o tom, že bychom produkci ukončili dřív, neuvažuji,“ řekla Štolcová. V kraji fungují ještě dvě farmy, v Jiříkovicích a Syrovicích na Brněnsku. Jejich majitele se ovšem redakci nepodařilo kontaktovat.

Návrh zákona do poslanecké sněmovny předložil poslanec a předseda komise pro životní prostředí Robin Böhnisch. Podle něj jde o jasný signál, že zabíjení zvířat kvůli módě nemá podporu. „Je to i vítězství občanských iniciativ, které pomohly poslancům tuto myšlenku zprostředkovat. Jsem rád, že tato barbarská praxe v České republice skončí,“ uvedl poslanec. Za pravdu mu dává i jarní průzkum agentury Focus, podle kterého je pro zákaz kožešinových farem třiaosmdesát procent lidí.

Lucie Moravcová z organizace Svoboda zvířat, která proti chovu zvířat na kožešiny vystupovala, považuje zabíjení zvířat kvůli módě za neetické. „Zákaz farem je milník v ochraně zvířat. Je to vítězství soucitu s ostatními živými bytostmi, které jsou schopny pociťovat utrpení a bolest. Věřím, že je to výsledek dlouhodobého trendu, který panuje jak v naší společnosti, tak Evropě. Společnost se obecně stává více uvědomělou a ohleduplnou k těm, kteří se sami nemohou bránit,“ komentovala Moravcová.

Na kožešinových farmách v České republice ročně chovatelé zabijí kolem dvaceti tisíc zvířat. Podle ochránců zvířat jsou tato zvířata držena v nevyhovujících podmínkách a jsou krutě zabíjena elektrickým proudem či udušením výfukovými plyny.

Zákon nyní z poslanecké sněmovny poputuje do Senátu. Pokud ho schválí i horní komora parlamentu, dostane normu k podpisu prezident. Majitelé farem dostanou od státu za konec svého podnikání odškodnění. Jeho výše ale nemá převýšit jejich čistý zisk z prodeje kožešin za posledních pět let. V Evropě v současnosti platí zákaz chovu zvířat na kožešiny ve dvanácti státech.