Lyžovat začali lidé v areálech na jihu Moravy loni v první polovině prosince, kdy napadl první přírodní sníh a začalo i mrznout. Většina z areálů je v provozu bez přerušení, a to i přes některé velmi teplé dny. Předchozí týden už ale bylo sněhu na sjezdovkách málo, kvalita lyžování se podstatně zhoršila.

Provozovatelům vydatně pomohl mráz, který dorazil na přelomu týdne. „Nyní jsou ideální podmínky pro lyžování. Na hlavní sjezdovce máme přes metr sněhu. Dosněžujeme, co to dá, máme už i veliké zásoby na hromadách," popsal za středisko v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku Vlastimil Jílek.

Areál leží na východním okraji Českomoravské vrchoviny, délka sjezdovky je asi pět set padesát metrů s převýšením sto metrů. Do víkendu by podle Jílka měla být zpřístupněna i oblíbená boční trasa. Vede směrem od hlavní sjezdovky velkým obloukem, měří až sedm set metrů. Lyžaři si ji poprvé mohli vyzkoušet loni.

Skvělé podmínky pro lyžování podle webu nabízí i areál v Olešnici na Blanensku, kde na svahu leží kolem sedmdesáti centimetrů sněhu. Nabízí sjezdovku o délce půl kilometru se stometrovým převýšením. jak vypadal začátek sezony, si můžete připomenout ZDE.

| Video: Youtube

Podmínky pro lyžování se výrazně zlepšily i v Němčičkách na Břeclavsku, kde se lyžuje na svahu mezi vinohrady. Tam navíc mají přes zimu položený umělý povrch, který umožňuje lyžovat i za nepříznivých podmínek. Lyžovat se tam tedy dá i za situace, když jsou teploty nad nulou a sníh není.

Na svahu v Němčičkách leží kolem čtyřiceti centimetrů sněhu. „Dosněžujeme každou hodinu. Ještě několik takových dní a se sněhem určitě vydržíme do poloviny března," uvedl za areál Jaroslav Stávek.

V Němčičkách se konečně lyžuje. Zimní pohádku dokreslují zasněžené vinohrady. | Video: Deník/Iva Haghofer

Středisko je zatím ve všední dny pro veřejnost uzavřené, aby provozovatelé na svah doplnili další technický sníh. Otevřené bude o víkendu v sobotu i v neděli od jedné hodiny odpolední, tedy po skončení dopoledních kurzů pro děti.

Provoz je zatím stále přerušený ve Filipově údolí na Hodonínsku, tam se lyžovalo jen o víkendu v první polovině prosince, kdy napadl sníh. Lyžovat by se v areálu ale znovu mělo o tomto víkendu.

Na Vysočině jsou otevřené sjezdovky na Čeřínku a Šacberku u Jihlavy a na Fajtově a Harusově kopci na Žďársku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ledová stěna ve Víru už je připravena k lezení

Ledová stěna ve Víru. | Video: Deník/Jiří Kašpárek