Zůstávají hlavně doma a nudí se. Na spodky lavic se jim zatím místo žvýkaček lepí pavučiny. Na to, až půjdou dvě z jeho dětí do školy v Hodoníně, se těší Hadrián Tuf, sám vysokoškolský učitel. „Nyní pracuji z domu, manželka je na rodičovské dovolené s naším třetím dítětem. Užili jsme si domácí výuku i tu haranténu, jak někteří říkají. Příležitost strávit s dětmi celé dny byla skvělá, ale do školy je pošlu hlavně kvůli kontaktu s kamarády a vrstevníky, o který je nechci ochudit,“ řekl Tuf. Než děti vyrazí do svých tříd na prvním stupni, bude to ale trvat ještě téměř měsíc. A v tom, jak přesně bude výuka vypadat, zatím nemají jasno ani představitelé škol.

Například v hodonínské škole U Červených domků zatím zjišťují zájem rodičů a očekávají podrobnější pokyny ministerstva k částečnému návratu dětí do škol. „Podle prvních ohlasů odhaduji, že do školních skupina na prvním stupni přijde tak do poloviny dětí. Očekávám, že se také rodiče budou rozhodovat podle toho, jak se výuka ve skupinách rozběhne a bude fungovat,“ uvažoval ředitel Antonín Slezák.

Jak dodal, škola se také chce zaměřit na deváťáky. „Hodně záleží na tom, kdy budou přijímací zkoušky na střední školy, v každém případě chceme deváťákům konzultace nebo nějaké skupiny také nabídnout. Ve všem ovšem čekáme na další podrobnější pokyny z ministerstva,“ dodal ředitel s tím, že s městem, které školu zřizuje, jedná také o zajištění nutných ochranných pomůcek a dezinfekcí.

Podmínky otevření škol
- základní školy otevřou pouze první stupně
- docházka nebude povinná
- žáci budou pracovat ve školních skupinách
- doporučený počet dětí v jedné skupině je maximálně patnáct
- dítě nemůže skupinu změnit
- školní družiny, kluby ani zájmové kroužky nad rámec jedné skupiny povoleny nebudou
- zákaz tělesné výuky
- žáci i učitelé musí nosit roušky

Školy musí například zařídit, aby žáci utvořili školní skupiny s doporučeným počtem patnácti dětí. Každý žák zároveň má sedět v lavici sám a nosit roušku. Školní družiny, kluby ani zájmové kroužky nad rámec jedné skupiny povoleny nebudou.

Přesnější pokyny slíbili ministerští úředníci dodat nejpozději začátkem května. „Podmínky otevření upřesníme tak, abychom nenechali nikoho tápat. Nicméně základ, který je na webu ministerstva, se výrazně nezmění,“ uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová.

Bez pokynů ministerstva nemohou o konkrétních plánech rozhodnout například v základní škole v Bzenci. „Jsme zavaleni dotazy rodičů, ale jasné odpovědi jim zatím dát nemůžeme. Pracujeme s různými variantami, nakupujeme dezinfekci a pomůcky, ale o přesném postupu rozhodneme, až budeme mít jednoznačné pokyny. Kolem fungování školních skupin je totiž stále řada nejasností, od role asistentů pedagoga po vytížení učitelů, kteří musí dál pracovat na dálku i s dětmi, které z různých důvodů zůstanou doma,“ poukázala zástupkyně ředitele bzenecké školy Ilona Tranžíková.

Nad podmínkami otevření řada rodičů kroutí hlavou. „Roušky, fajn. Jedno dítě v jedné lavici, dobře. Ale přinutit je držet dvoumetrové rozestupy, je neuskutečnitelné. Stejně tak mi přijde zbytečné otevírat školu na měsíc,“ okomentoval dosavadní plány Vít Janoušek z Brna.

I další rodiče váhají. „Zda dáme dceru do školy už v květnu, zatím zvažujeme. Nedokážu si například představit, jak školy malé a neposedné děti uhlídají,“ svěřila se Jana Škaroupková ze Znojma.

O otevření si ředitelé rozhodnou sami, přičemž docházka nebude povinná. „Pokud se podmínky výrazně nezmění, jsme připraveni otevřít. Vše se bude odvíjet od počtu žáků. Když jsme otevřeli školku, nastoupit mělo jedno dítě. V takovém případně by to nemělo smysl. Když se nám na druhou stranu přihlásí dvě stě dětí, máme problém s kapacitou učeben,“ sdělila zástupkyně ředitelky brněnské školy Přemyslovo náměstí Alena Dvořáková.

Školy monitorují názory mezi rodiči. „Zatím zjišťujeme jejich předběžný zájem. Nakonec ale může všechno skončit úplně jinak. Vše pozorně sledujeme,“ sdělil ředitel Základní školy Purkyňova ve Vyškově Luděk Höfer.

Prioritou je zajištění vhodných hygienických podmínek. „Objednáváme dezinfekci, igelitové rukavice a probíráme možnosti,“ doplnil Höfer.

Školní restrikce se uvolňují od minulého pondělí. Jedenáctého května začne individuální výuka na uměleckých a jazykových školách. Nejdříve v červnu pak započnou maturity a přijímací zkoušky na střední školy.

MARTIN MOŠTĚK
PAVEL PODEŠVA