Jen pokud budete hodní, máte šanci od nás dostat nějaké peníze. Tak se dá shrnout pravidlo pro určování dotací nestátním neziskovým organizacím v oblasti ekologické výchovy v Brně. Tento způsob jednání se však nelíbí nejen občanským sdružením, nyní je kritizuje i ministerstvo vnitra. Vadí mu, že brněnští radní loni rozhodli, že na dotace dosáhnou jen organizace, které s městem nevedou žádný soudní spor.

Začátkem tohoto měsíce se ministerští úředníci sešli se zástupci města a společně se dohodli na dalším postupu. „Požadavek o nevedení soudního sporu jako podmínky pro udělení dotace vylučuje bez rozumného a nediskriminačního důvodu některé žadatele o příspěvek. To je v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Brno musí pravidla upravit,“ upozornila ředitelka odboru dozoru a kontroly veřejné správy Ministerstva vnitra ČR Marie Kostruhová.

Schůzku potvrdil i mluvčí magistrátu Pavel Žára. „Ministerstvo si od nás vyžádalo další dokumenty a vyjádření. Problém stále není uzavřený. Je však pravděpodobné, že na základě současných jednání vypracujeme upřesňující změny pravidel,“ sdělil Žára.

Ministerstvo upozornilo na sporná pravidla občanské sdružení Brnění. „Nechápeme, proč by měly některé organizace pykat za to, že upozorňují na problémy. Ministerstvo vnitra nám nyní dalo za pravdu. Brno by mělo pravidla co nejdříve změnit,“ myslí si Matěj Hollan ze sdružení.

Kritika i od opozice

Současný systém kritizují i opoziční zastupitelé. „Požadujeme, aby vedení města přehodnotilo systém přidělování dotací a stanovilo jednotná a přehledná pravidla. Radní by si také měli konečně uvědomit, že nerozdělují svoje, ale veřejné peníze,“ podotkla zastupitelka za TOP 09 Irena Matonohová.

Podle sociálnědemokratického náměstka brněnského primátora Ladislava Macka současná pravidla žádné organizace nediskriminují. „Je rozdíl, jestli neziskovka žaluje přímo město Brno, nebo orgány státní správy, jako jsou například stavební úřady. Pokud se organizace obrací na soud například s nějakou připomínkou ohledně špatně vydaného stavebního povolení, v žádném případě jim to nezavírá cestu k dotacím,“ vysvětlil Macek.

Na dotaci loni nedosáhlo například občanské sdružení Nesehnutí. To v minulosti vedlo spor s brněnskými stavebními úřady kvůli nezákonnému vykácení stromů v Líšni nebo výstavbě hobbymarketu v Ivanovicích. „Komise, která o přidělení dotace rozhoduje, nám důvod zamítnutí nesdělila. Mohly však za tím být i naše spory s úřady,“ upozornil Jiří Koželouh ze sdružení.

Podle náměstka primátora Macka to však není pravda. „To, jestli sdružení peníze dostane, nebo ne, záleží především na kvalitně zpracovaném projektu. Pravidla také určují, že peníze nezískají ti, kteří městu dluží například za nájemné. Pokud však peníze doplatí, mohou se opět o dotace přihlásit v dalším schvalovacím cyklu,“ vysvětlil Macek.

Podle něj však i přesto město pravidla pro přidělování ekologických dotací změní. „Úředníci je nyní přepracovávají. V nejbližší době změny předloží radě města, která je znovu projedná,“ dodal náměstek.