Vzduchem ve čtvrtek do jednoho z výběhu brněnské zoologické zahrady přistáli tři noví lachtani. V klecích je do expozice spustil speciální jeřáb. Dvě samice a jeden samec lachtanů medvědích tak po dvaceti letech nahradili lachtaní babičku Gejšu, která začátkem týdne odcestovala do zoologické zahrady v německém Lipsku.

Nové přírůstky přiletěly z ruského Rostova na Donu, odkud zoo získala i kamčatské medvědy Jelizara a Kamčatku. „Vyměnili jsme je za mládě ledního medvěda Kometu, která do Ruska odletí na konci zimy," informovala mluvčí zahrady Monika Brindzáková. 

Dodala, že vedení zoo počítá s tím, že se lachtani zařadí mezi divácky nejatraktivnější zvířata. „Časem doufáme i v mláďata. V příštích třech letech to ale pravděpodobně nebude. Samice totiž musí dosáhnout pohlavní dospělosti. Ta nastává kolem sedmého roku," řekl ředitel zahrady Martin Hovorka.

Věk samic odhaduje kolem čtyř let, věk samce kolem šesti. „Přesně to ale určit nejde, protože zvířata nepochází z umělého chovu ale z odchytu v přírodě. Vzhledem k tomu, že lachtanice rodí vždy jen jedno mládě, je jen málo pravděpodobné, že jsou to sourozenci," vysvětlil kurátor zahrady Petr Šrámek.

Podle chovatelů je možné, že až zvířata dospějí a aklimatizují se, samec oplodní obě lachtanice. „Období páření je u těchto zvířat v květnu. Březost je potom podobná, jako u medvědů. Do poslední chvíle se neví, zda samice porodí, nebo ne," doplnil Hovorka.

Zvířata sice denní transport stresoval, po otevření klecí se ale ihned vrhla do bazénu a začala obhlížet svůj nový domov. „Cesta do Brna byla bez problémů. V létě bychom museli zvířata ochlazovat, ale takhle stačila klimatizace v nákladním prostoru letadla. Přestože obyčejně většinu dne tráví ve vodě, na pár dní se bez ní obejdou. V přírodě dokonce v období páření vylézají z vody na několik týdnů," upozornil kurátor.

Jak bude na lachtany volat, zatím neví. V Ruské zoo sice jména dostali, ta jsou ale pro brněnské chovatele nevyslovitelná. „Určitě si je ale sami brzo nějakou zdrobnělinou překřtí," ujistila Brindzáková.

Nový domov pro Gejšu

S nasazením vzácných lachtanů medvědích, které jiná česká zahrada nemá, chtěl původně Hovorka počkat až do konce života Gejši, lachtana jihoafrického. Ta byla ve výběhu od roku 2011 sama, protože přežila všechny své společníky. Nakonec se ale pro Gejšu podařil získat nový domov v Lipsku a v úterý tam odcestovala. „Nyní je od ostatních lachtanů dočasně oddělená, ale vzájemně na sebe vidí a můžou si postupně zvykat. Protože už není v produktivním věku, nebude konkurovat ostatním samicím a tak by ji nová skupina měla přijmout dobře. Lachtani jsou navíc přátelská zvířata," ujistil Šrámek.

V přírodě se podle něj samice dožívají kolem dvaceti let. „V zahradách jsou ale zvířata méně ve stresu, nemusí se ničeho obávat a mají stálý příjem potravy. Proto může Gejša žít ještě několik let," dodal Šrámek.

Těžko se s lachtanicí loučil chovatel Jaroslav Jasínek. „Gejša přišla do zahrady ve stejném roce jako já, a tak loučení s ní nebylo lehké. Budeme se zajímat o to, jak se jí daří a kolika let se dožije," řekl chovatel.

Další zvířata plánuje brněnská zahrada přivézt i příští rok. „Z těch zajímavějších to budou například klokani, pižmoni, nebo urzoni, což jsou hlodavci připomínající dikobrazy. Koncem jara také plánujeme otevřít tři nové expozice. Africkou vesnici, voliéry orlů bělohlavých a průchozí expozice klokanů," doplnil Hovorka.

Letošní sezóna je pro brněnskou zahradu druhá nejúspěšnější za posledních dvacet let. Od ledna ji navštívilo přes 250 tisíc lidí.