Připomenout si příchod věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu vyvěšením moravské vlajky se rozhodly desítky obcí v regionu. Vedle české vlajky tak bude v sobotu vlát na několika radnicích Hodonínska i ta moravská. Jednotlivé obce se však budou lišit barvou praporu. Existuje totiž žlutočervený a modrý. O jeho správné podobě se dlouhodobě pře řada heraldiků.

Už několik let vlaje pátého července modrá moravská vlajka v Blatničce. „Vyvěšujeme ji už minimálně tři roky. Důležité svátky je potřeba připomínat. Jsme malá obec a soudružnost tady je docela velká," sdělila starostka Blatničky Jarmila Hrušková. Modrá zavlaje i na veselské radnici.

Zhruba stejnou dobu vyvěšují moravskou standartu i v Hovoranech. Oproti Blatničce se liší barvou. „Před lety k nám přijel pán a tuto vlajku nám nabídl. Nijak jsme o tom nespekulovali a vzali ji. Každopádně je vhodné významné výročí připomenout," řekl hovoranský starosta Josef Grmolec.

Žlutočervená vlajka se objeví nad kyjovským náměstím nebo v Syrovíně. Tam zavlaje poprvé. „Určitě je potřeba svátek více připomenout. Proto se k vyvěšení připojíme," uvedla starostka Syrovína Zdeňka Austová.

Naopak Hodonín vlajku nevyvěsí. Radní totiž nenašli jednotný názor. „Myslím, že vyvěšená nebyla nikdy. Na radě jsme se neshodli a podle některých historických výkladů není umístění vlajky jednoznačně doporučené. Takže nakonec jsme si řekli, že vyvěšovat nebudeme," vyjádřila se starostka Hodonína Milana Grauová.

O tom, jestli Petrovští rozbalí moravský prapor, jednali zástupci obce letos poprvé. Ovšem s podobným výsledkem jako v Hodoníně. „Myšlenka vlajku vyvěsit nikomu ani tak nevadila, ale nechceme se členit. Jsme všichni Češi," sdělila starostka Petrova Eva Mlýnková.

Většina obcí volí dvoubarevnou variantu. I když Morava svou historickou vlajku nemá, podle občanského sdružení Za Moravu, by obce měly používat právě modrou. „Ta je užívaná už sedm set padesát let, kdežto žlutočervená existuje teprve od devatenáctého století. Navíc podle historiků je jasně dané, jakou podobu by moravská vlajka v případě, že by Morava jako státní útvar existovala, měla," přiblížil varianty předseda sdružení Za Moravu Pavel Josífek.

Ve Starém Poddvorově vlajku Moravy mají už řadu let. Stále v původním obalu. „Ani teď nevím, jestli ji vyvěsíme," sdělila starostka Drahoslava Veselská.

Pozitivně se k vyvěšení staví někteří lidé v obcích. „Vyvěšení moravské vlajky mi nevadí, kdyby bylo po mém, tak může na radnicích a úřadech klidně viset po celý rok," myslí si Lucie Janečková ze Sudoměřic.