Předevčírem naměřil sílu ledu mezi osmi až deseti centimetry. „Pokud je tloušťka ledu dostatečná, část zamrzlého rybníka nastříkáme vodou. A upravíme na něm ledovou plochu pro bruslaře. S hasiči jsme předběžně domluvení, že by to bylo možné už zřejmě ve středu,“ uvedl v úterý Hlubinka.

Nadšenci už se prohání na bruslích i na ledové ploše Mácova rybníka v Blížkovicích na Znojemsku. „Sice nebruslím, ale kluci říkali, že to bylo super. Po ledu se s nimi v neděli prohánělo asi dvanáct dalších bruslařů,“ komentovala obyvatelka městyse Zdeňka Zamazalová.

Podle starostky Blížkovic Šárky Ježkové ale lidé vstupují na ledovou plochu na vlastní riziko. „Je to přítokový rybník a tloušťka ledu se může v různých místech lišit,“ varovala před ukvapeným nadšením Ježková.

Led je zatím tenký na Zámeckém rybníce v Lednici na Břeclavsku. „Ještě určitě nedoporučujeme, aby tam někdo šlapal. Ať jsou lidé ještě trpěliví,“ vzkázala kastelánka lednického zámku Ivana Holásková. Pár dnů v roce tam bývá rybník zamrzlý.

V případě dlouhotrvajících mrazů využívají například obyvatelé Vranovic na Brněnsku přírodní kluziště v lokalitě Kopečky v areálu bývalé pískovny o rozloze tři a půl hektaru. „Je to volná vodní plocha patřící do revíru místní rybářské organizace Vranovice. Bruslení zde neorganizuje obec, ale místo je volně využíváno obyvateli," sdělila Dana Kvapilová z vranovického úřadu.

Podle předpovědi meteorologů budou mrazy na jižní Moravě sílit. „V sobotu klesnou nejnižší noční teploty při malé oblačnosti k minus deseti stupňům Celsia,“ uvedla v úterý meteoroložka Ivana Záluská.

Ve Slavkově u Brna na Vyškovsku nabízeli loni umělé kluziště u golfového hřiště. „Vyrostlo na parkovišti s povrchem ze speciálního gelu. Letos to však nezopakujeme kvůli koronaviru, i proto, že se jednalo o nákladnou záležitost. Povrchy tedy pro bruslení nikde neupravujeme, ale po zamrzlých rybnících v okolí to samozřejmě možné bude," informovala mluvčí Slavkova Veronika Slámová.

Jihomoravští hasiči se každou zimu setkávají s případy, kdy je lidé volají k přimrzlým labutím. „Podobné to možná bude i tuto zimu. Ve skutečnosti však opeřenci k hladině přimrznou jen výjimečně," uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

V úterý před polednem vyjeli hasiči na Břeclavsku k záchraně „přimrzlé“ labutě nedaleko Lanžhota. „Po příjezdu a vstupu kolegů na ledovou plochu se však zvíře zvedlo, odešlo a posléze odletělo," popsal Mikoška.

Hasiči jsou i nadále připravení vyjíždět k záchraně lidí a zvířat na vodních hladinách. V případě labutí však ve většině případů záchrana není nutná. „Zvířata na hladině odpočívají a šetří energii. Pokud by lidé měli podezření, mohou zkusit opeřence vyplašit a zjistit, zda odletí. V žádném případě však nedoporučujeme vstup na ledovou plochu," zdůraznil Mikoška.