Podobný problém řeší také Alena Klimusová z Břeclavi. „Je to každoroční boj. Přes Vánoce se nikdy neudržím a vždy naberu pár kilo. Takže se musím přiznat, že se stávám sportovcem hlavně pár měsíců po Vánocích. Pak to zase postupně upadá. Snad letos vydržím déle," zadoufala Klimusová.

Povánoční situace nahrává především finess centrům, o které je v této době velký zájem. Potvrdili to i v největším znojemském fitness Gladork Gym, který vede Kateřina Křížová. „Leden je tradičně nabitý. Odhaduji, že více než polovina z těch, kteří k nám zavítají pod vlivem novoročního předsevzetí, u cvičení vydrží. Záleží na spoustě faktorů. Například kolik mají času, zda mají děti nebo jak jsou na tom zdravotně," zauvažovala Křížová.

Sama cvičí především proto, aby se udržovala ve formě. Zároveň přiznává, že kromě zvýšení imunity je velkým tahounem pro všechny hubnoucí také změna vzhledu a menší velikost oblečení.

Větší zájem lidí o sport trvá podle ředitele Sportovního zařízení města Hustopeče Aleše Proscheka po celý leden do poloviny až konce února. Nárůst zájemců vidí, jak v městském bazénu, tak v tamní posilovně. „My, Češi, jsme na to experti. První leden je takové magické datum, kdy si lidé dávají předsevzetí a snaží se nějak změnit svůj život. V lednu k nám proto do krytého bazénu začíná chodit mnohem více lidí. Je to způsobené i tím, že tady není tolik míst, kde by se dalo lyžovat, tak lidé volí jiné sporty. Mezi nimi právě plavání," uvedl Proschek a dodal, že ke konci února zájem obvykle upadá. Stále ale platí, že rok od roku chodí více lidí plavat.

Cvičit do posilovny určitě nepůjde Jitka Sábolová, kvůli zdravotním potížím nemůže. Slíbila si ale, že bude jezdit na kole. „Nevím, jestli mé předsevzetí klapne, ale mám to v plánu. Navíc, jako většina lidí chci změnit svůj jídelníček a přidat do něj ovoce a zeleninu," prozradila Sábolová.

Sporty jako chůze, plavání nebo jízdu na kole doporučuje také dietoložka z hodonínské pobočky Naturhouse Hana Budišová. „Když děláte silové sporty, tak se zvětšuje svalová hmota. To má za následek přibývání na váze," upozornila Budišová.

Také ona zaznamenala na počátku nového roku zvýšený zájem o služby hodonínské pobočky. Zvláštností podle ní je, že momentálně mezi zákazníky převažují muži. „Zároveň jsou ale méně ukáznění. Neumí si nic odepřít, zvláště pokud jde o pivo," pousmála se Budišová.

Doporučení pro všechny s předsevzetím zhubnout nějaké to kilo je jasné: musí mít pevnou vůli, srovnat si vše v hlavě a zjistit, co jim lehčí tělo přinese. „Jíst by se mělo v pravidelných intervalech po dvou až třech hodinách. Snídat zase do hodiny po probuzení, aby se nastartoval metabolismus," poradila dietoložka.

Pokud chce člověk zhřešit, místo piva má sáhnout po sklenici bílého vína a cukrovinky nahradit vysokoprocentní čokoládou.