Chod skleníku ročně vyjde na 280 tisíc korun. Podle představitelů krajského zařízení si nemocnice takové výdaje nemůže dále dovolit. Město přispívalo na opravu pláště skleníku i vytápění. S tím je ale konec. Hodonínští zastupitelé opakovaně odmítli dotovat provoz bez nalezení koncepčního řešení.

Naposledy neschválili ani příspěvek osmdesát tisíc korun. „Už loni zastupitelé doporučili komisi pro životní prostředí Jihomoravského kraje zabývat se havarijním stavem skleníku a na vytápění nepřispívat, dokud nebude řešený jeho celkový stav,“ připomněl mluvčí radnice Josef Horníček.

Stěhování? Problém

Vedení nemocnice nyní doufá v mírnou zimu, aby se přitápění neprodražilo. Subtropické rostliny ohrozí, pokud teploty uvnitř skleníku klesnou na delší dobu pod patnáct stupňů Celsia. „Vlastními silami jsme alespoň dosáhli dílčích oprav a lepší izolace,“ popsal Tesařík.

Dodal, že radnici už o peníze žádat nebude. Budoucnost botanického skleníku je tak nejistá. Hodonínští radní už dřív chtěli situaci vyřešit jeho odkoupením a přemístěním do prostor městských lázní. Při přesazování by ale podle studie došlo ke ztrátě více než poloviny rostlin.

Exotický palmový skleník v Lednici na Břeclavsku prošel generální opravou za 44 milionů na přelomu tisíciletí. „Úpravy a běžná údržba konstrukce nás ročně stojí asi čtyři sta tisíc,“ uvedla lednická kastelánka Ivana Holásková. S udržováním stálé teploty nemají správci problém. Chladnomilné rostliny ve vzdálenější části od zámku vydrží i teplotu kolem deseti stupňů.

I lednický skleník ale zažil těžká období, kdy dělníci při třeskutých mrazech spálili až patnáct metráků koksu denně. „Při krutých zimách ve třicátých letech se někdy nedařilo skleník vytopit,“ zmínila Holásková.

Návštěvníci zámeckého areálu jej mohou navštívit o víkendech až do konce roku.

Skleník Nemocnice T.G.M. v Hodoníně- Botanický skleník v hodonínské nemocnici byl založený už v roce 1953. Jeho délka je 40 metrů, šířka 10 a výška 6 metrů.
- Je jedinečný svou početnou sbírkou cykasovitých rostlin.
- V zimě je teplota udržovaná na 15 stupňů Celsia.
- Vytápění přes zimu vyjde nemocnici na zhruba 280 tisíc korun.

Zámecký skleník v Lednici- Byl vystavěný ve čtyřicátých letech 19. století. Klenot Lichtenštejnů má délku 92 metrů, šířku 13 a výšku 7,5 metru.
- Vytápění přes zimu v Lednici vyjde zhruba na půl milionu korun.