Variantu XE zachytili minulý týden v laboratořích Fakultní nemocnice Brno. „Jde o případ studentky, která se nechala otestovat 8. dubna na přítomnost koronaviru z důvodu bolesti v krku. Případ nevyžadoval hospitalizaci. Laboratoře Fakultní nemocnice Brno od té doby neevidují šíření této rekombinantní varianty,“ informovala mluvčí zdravotnického zařízení Veronika Plachá.

Výstava Tutanchamon jeho hrobka a poklady se otevírá na brněnském výstavišti.
V Brně jako Indiana Jones: výstava Tutanchamon poodhalí tajemství faraonů

Nová varianta onemocnění se v České republice nachází zhruba od začátku dubna. „Podle dostupných informací by mohla být varianta XE zhruba o deset procent nakažlivější, než dosud známé varianty omikronu.  K posouzení, zda se do budoucna může stát novou dominantní variantou, ale není dosud dostatek informací. Stejně tak zatím klinická praxe nehlásí, že by XE znamenala pro organismus pacienta nějaké závažnější příznaky,“ uvedla ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.

Stavba tramvajové trati do univerzitního kampusu. Tunel pro tramvaj.
Trať do kampusu v Brně: v nejdelším tunelu leží sto metrů kolejí, podívejte se

Rekombinantní varianty vznikají, když se jeden člověk infikuje dvěma či více variantami viru současně. Tím v těle hostitele dojde k předání a promíchání genetických informací. „Během pandemie už k takovým mutacím došlo několikrát, není to v zásadě nic neobvyklého,“ vysvětlila vedoucí Národní referenční laboratoře Helena Jiřincová.