Zkoumání pavoučí čeledi šestioček se věnuje už patnáct let. „Původně byly popsané čtyři druhy, nyní je jich dvacet. Na počátku jsem si v Národním muzeu všiml, že exempláře jednoho druhu nejspíš nebudou úplně totožné,“ přiblížil podnět k rozsáhlému bádání Řezáč.

Než mohl náležitě zdůvodnit jejich popis, musel nasbírat nutný materiál. „Tito pavouci se vyskytují také v západní středomoří, zejména v severní Itálii, jižní Francii a severovýchodním Španělsku. Musel jsem totiž vyloučit, zda už někdo takový druh dříve nepopsal,“ uvedl vědec.

Jan Grois.
Komunální volby? Až na podzim. K boji o radnice se ale schyluje už teď

Již dříve zaznamenal jiný z nových druhů šestiočky. Před čtyřmi lety ji našel na dně propasti Macocha v Moravském krasu. Dal jí jméno šestiočka moravská s odpovídajícím latinským jménem dysdera moravica.

Zřejmě si tím trochu zkomplikoval život, když měl nyní stanovit latinské pojmenování pro nově zjištěný druh. Jemu dal český název vidlozubá. Jelikož moravská byla už obsazená, nabízelo se označení bohemica, tedy česká. Jenže to nebylo vhodné. „Pavouk se vyskytuje jak v Čechách, tak na Moravě. Častější je na teplých, řídce zalesněných stráních na Pálavě nebo v Karpatech, ale vzácně je až u Poděbrad či Pardubic,“ vysvětlil badatel.

Nový pavoučí druh tak dosáhl zvláštního prvenství. „Latinské jméno této šestiočky zní dysdera cechica. Je to vůbec první organismus nesoucí takové pojmenování naší země,“ vyzdvihl Řezáč.

Různými pavouky se zabývá dlouhodobě. Na Pálavě před devíti lety objevil potenciálně nebezpečného sklepníka moravského. Dvoucentimetrové oranžovočervené samičky mají jedovaté uštknutí.

O živou přírodu ve svém okolí se dlouhodobě zajímá Petr Badošek ze Znojma. „Když mám příležitost, rád si něco přečtu nebo se zeptám badatelů ze Správy Národního parku Podyjí. Konkrétně k pavoukům ale mám hodně dvojznačný vztah,“ řekl Badošek.
Přiznal, že se pavouků už od mala bojí. „Nedávno jsem ale strávil pár hodin v knihkupectví a listoval velkou knížkou o českých pavoucích. Jejich životní strategie a rozmanitost jsou fascinující,“ poukázal muž.

Doplňování nových druhů v dlouhodobě důkladně probádaných oblastech není pro odborníky úplným překvapením. „Ověřování a zpřesňování stávajících popisů stále pokračuje, vedle obvyklých porovnávání podoby se čím dál častěji zkoumají i různé odlišnosti v genetické informaci,“ uvedl zoolog Jihomoravského muzea Antonín Reiter.

Na jižní Moravě badatelé zaznamenali některé ojediněle se vyskytující druhy živočichů. „Mezi nově určené druhy patří čolek divoký, který je v celé republice doložený právě jen na jihu Znojemska, které tvoří severní mez jeho výskytu,“ podotkl Reiter.

Prosiměřice slavily masopust tradičně o týden dříve.
Masky skotačily od pálenky ke svařáku. Prosiměřicemi prošel masopustní průvod