Jaká byla vaše úloha při vytváření výstavy?
Radil jsem při výběru exponátů, také jsem psal popisky, nejen pro Bratislavskou výstavu. Nechci říkat, že jsem odborný poradce, ale přišel jsem se svou troškou do mlýna. Jako člověk, který se tématem skoro celý život živí.

Pavel Toufar
∙ Narodil se 13. července 1948 v Praze
∙ Vystudoval práva na pražské Karlově univerzitě. Téma jeho diplomové práce bylo Mezinárodně právní postavení kosmických orbitálních stanic bylo tehdy první prací tohoto druhu.
∙ O kosmonautiku se zajímá zhruba od šestnácti let, kdy napsal první článek.
∙ Obdržel Cenu Československé akademie věd za popularizaci vědy.
∙ O kosmonautice napsal mnoho knih, v budoucnu by rád ještě psal o dobývání Měsíce, o lidech takzvaně za oponou, kteří vše připravují nebo o experimentech izolace a zkoumaných osobách.
∙ Rád cestuje po České republice a poznává nová místa.

Čím jste se při výběru exponátů řídil?
Naštěstí jsem se neřídil finančními kritérii. Měl jsem skoro volné ruce. Z nabídky předmětů, se kterou přišla Cosmosphere, organizace spolupracující s NASA, jsem pak už doporučil výběr. Jako první jsme sestavovali tematické části, abychom obsáhli třeba galerii ruských letů nebo těch amerických.

Byla i tato část práce zábavná?
Spíš nesmírně zajímavá. Když jsme ty předměty vybalovaly, dostal jsem takovou důvěru od Američanů, že jsem se přes ochranné látkové rukavice mohl dotknout třeba hlasového záznamníku, který měl s sebou při letu na Měsíc a zpět Eugene Cernan. Nebo si osahat motor, který byl v raketě Saturn. Ta vynesla rakety Apollo k Měsíci. K exponátům také přišly krátké popisky. Já jsem chtěl popis konkrétnější a delší. Musel jsem se tedy propojit s jinými odborníky. Nutno podotknout, že spousta z nich už bohužel, nežije, takže zjišťování mnohdy nebylo snadné.

Musel to být výjimečný pocit, držet něco tak vzácného…
Ano…

KOMPLETNÍ ROZHOVOR SI PŘEČTĚTE V SOBOTNÍM TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ DENÍKU ROVNOST