Zdůrazňuje, že se nejedná jen o záhony se třemi sty druhy rostlin, ale také prostor k relaxaci. „V jedné části zahrady jsou okrasná místa, která lákají k odpočinku. Další část je poznávací. Jsou to záhony věnované motýlům, antickým rostlinám nebo mýtům,“ prozrazuje Žďárská, která je odbornou garantkou zahrady.

Vede rovněž mnoho zajímavých kurzů pro laiky. „V zahradě se konají kurzy o využití bylin, jejich účincích a zpracování k domácímu léčení či k výrobě vlastní kosmetiky,“ odhaluje Žďárská, jež vystudovala obor zahradnictví na Mendelově univerzitě v Brně.Bylinkovou zahradu navštěvují i žáci škol. „Nedávno si tu děti vyráběly sirup nebo koupelovou sůl,“ zmiňuje žena, která se bylinkám věnuje už od dětství.

Lidé se v zahradě také dozvědí, jak naši předkové s těmito rostlinami nakládali. Výjimečná je navíc sama o sobě, protože se nachází v historickém prostředí a rostliny jsou soustředěny na necelém tři čtvrtě hektaru.

Ročně ji vidí asi patnáct tisíc návštěvníků. „Chodí k nám rok od roku více lidí. Léčivé rostliny mají nezastupitelné místo v prevenci. Jsou lepší než včasná diagnostika, což mě zajímá. Ráda bych, aby lékaři lidem žádné nemoci nediagnostikovali,“ přeje si.