Kolik netopýrů vlastně v Býčí skále zimuje?
Letos jsme v jeskyni napočítali 3 553 kusů netopýrů. Zastoupení mělo dvanáct druhů. Posledních dvacet let jich setrvale přibývalo. Jedná se o největší zimoviště netopýrů v Moravském krasu. V rámci republiky je to druhé nejpočetnější zimoviště. V Evropě bychom napočítali zimoviště s vyšším výskytem těchto savců, ale Býčí skála je jedinečná svým charakterem, pestrostí druhů a tím, že je mimořádně vhodná k výzkumu. Není přístupná veřejnosti, kromě dnů otevřených dveří do ní vstupují pouze speleologové. Teče tudy ponorný tok a migrace mikroorganismů zde má neopakovatelný průběh.

Studiu netopýrů v Moravském krasu se věnujete řadu let. Nyní spolupracujete s týmem odborníků ohledně výzkumu mykobakterií v Býčí skále. Jak to s netopýry souvisí?

Jeskyně fungují jako rezervoár různých mikroorganismů. Zároveň je ale také filtrují, uzamykají k sobě. Jsou jakousi přirozenou čističkou. Ukazuje se, že některé patogeny dokáží na dlouhou dobu zadržet. Jedním z cílů projektu je zmapovat migraci těchto patogenů a jejich schopnost v podzemí přežít. A ta je vázaná mimo jiné i na život netopýrů nebo žížal, které jsou jedním z nejvýznamnějších zástupců naší jeskynní fauny. V tomto je Býčí skála jedinečným modelem.

Necelé dva měsíce. Zhruba tak dlouho fungoval samoobslužný lesní bar nedaleko Letovic na Blanensku.
Lesní bary na Blanensku v ohrožení: kvůli řádění zlodějů, neplatičů a vandalů

Výzkum se zabývá i imunitním systémem netopýrů…

Ano. Mají ho naprosto jiný než lidé. Polovinu života stráví zimním spánkem - hibernací. A ve druhé mají naopak zase tempo jako špičkoví olympionici. Prostě musí fungovat jinak. Jsou nesmírně odolní vůči velkému množství patogenů v okolí. Třeba středoevropské druhy netopýrů dokáží udýchat neuvěřitelné věci, přežijí extrémní podmínky. Na druhou stranu třeba netopýra velkého dokáže paradoxně zabít stres.

To zcela jistě vyvolává řadu otázek, jak si netopýři dokáží ze zmíněnými patogeny poradit?

My tady aktuálně zápasíme s celosvětovou pandemií Covid-19, která převrátila celou civilizaci naruby a vyvolala epidemii strachu. Brzo budeme bojovat s dalšími mutacemi. Je potřeba si položit zásadní otázku a snažit se najít odpověď, proč jsou netopýři proti podobným patogenům tak odolní? Jak to dělají? A že je těch patogenů obrovské množství! Jak je to z pohledu fyziologie, mikrobiologie a imunologie? Člověk přijde oproti nim do styku s minimem patogenů a onemocní, oni ne.