Kvůli strachu lidí z nákazy koronavirem také potvrdila výrazný nárůst zájmu o respirační pomůcky, ústenky či respirátory. V Jihomoravském kraji zatím odborníci onemocnění nepotvrdili.

Novou ústenku začne Respilon vyrábět do dvou týdnů ve spolupráci s izraelskou firmou. „Vyvinuli jsme materiál, který je schopný odstranit viry při kontaktu. Ústenka nezachytí virus jen mechanicky, ale také ho zlikviduje. Obsahuje nanočástice oxidu mědi,“ přiblížil ředitel firmy Roman Zima.

Na trh se nový výrobek dostane do šesti až osmi týdnů. Lidé za něj zaplatí zhruba padesát korun. Bude na jedno použití.

Obrovský zájem

O respirační pomůcky je v posledním týdnu obrovský zájem. „Za minulý rok jsme prodali a dodali na trh sedm set tisíc respirátorů a ústenek. Od minulého čtvrtka evidujeme poptávku na 8,5 milionu kusů těchto produktů,“ vyčíslil Zima.

Firma patří mezi přední výrobce respiračních produktů z nanovláken. „Další firma v České republice, která tvoří takové výrobky je jen v Roudnici nad Labem,“ zmínil tajemník Asociace nanotechnologického průmyslu Pavel Malúš. Brno označil za mekku v nanotechnologickém průmyslu.

Běžná chirurgická nebo bavlněná rouška podle Zimy ani Malúše lidi před koronavirem neochrání.

Osvěta mezi obyvateli se i díky nákaze koronavirem ve světě zlepšuje.„Vím z televize, že chirurgická rouška je nedostačující. Před koronavirem ochrání jen rouška z nanovláken, která sedí na obličej,“ poukázal například Vladan Tetur z Velkých Bílovic na Břeclavsku.

Hygienici jsou připravení

Na koronavirus zemřelo v Asii přes sto lidí. V Jihomoravském kraji zatím nákazu nepotvrdili, ale hygienici jsou připravení. „Pravděpodobnost onemocnění chřipkou je u nás mnohonásobně vyšší,“ sdělila ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Renata Ciupek.

Zástupci ministerstva zdravotnictví se snaží především informovat obyvatele, jak se mají chránit. „Když budou mít lidé obavy o svůj zdravotní stav související s novým koronavirem, je třeba aby telefonicky kontaktovali svého lékaře nebo pohotovostní službu, popřípadě krajskou hygienickou stanici,“ uvedla Klára Doláková z tiskového odboru ministerstva.