Podle ředitele Správy hřbitovů města Brna Marka Šamšuly jde o nový fenomén. „Krádeže náhrobních a zákrytových desek dřív nebývaly. Setkali jsme se s nimi loni na podzim, letos na jaře to pokračuje," upozornil.

I proto strážníci v uplynulých týdnech ještě posílili kontroly na brněnských hřbitovech. „Kontroly provádíme po celý rok. Při těch nočních nám pomáhají i služební psi. V době křesťanských svátků dohlížíme na hřbitovech nepřetržitě," vysvětlil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Ústřední hřbitov v Brně pak chrání i kamerový systém. „Chceme jej rozšiřovat také letos. Brzy tam budeme mít desítky kamer," řekl Šamšula.

Zloděje podle brněnského kameníka Petra Svanovského zajímají především menší desky. „I tak váží okolo padesáti kilogramů. Stojí zhruba sedm tisíc korun, záleží samozřejmě na materiálu. Zloději si vybírají desky, které jsou čisté. Proto radíme zákazníkům, aby desky kvůli zlodějům znehodnotili nějakým nápisem," poznamenal Svanovský.

Z poznatků brněnských strážníků vyplývá, že ke krádežím dochází většinou v provozní době hřbitova. Ty brněnské se zavírají, jakmile se setmí. „Zloději ty desky asi přehodí přes plot nebo prostrčí nějakou dírou. Asi by pomohly fotopasti. Ukradené desky potom prodají nějakému kameníkovi, vyvezou je do zahraničí nebo využijí někde na zahradě," popsal Svanovský.

Fotopasti využívají například v Břeclavi. I díky tomu tu problémy se zloději nemají tak velké jako v Brně.

jak se bránit proti krádežím
- náhrobní a zákrytové desky by lidé měli znehodnotit nějakým nápisem, aby nelákaly zloděje
- věnce a další výzdobu přivázat k něčemu pevnému, například drátkem
- novou svíčku alespoň na chvíli zapálit, aby ji zloděj už nemohl prodat
- nenechávat na hřbitově odložené věci bez dozoru, například během cesty pro vodu nebo ke kontejneru

Podle Šamšuly se nejvíce krade kvůli anonymitě na brněnském ústředním hřbitově a v Židenicích. „Přibývá však krádeží i na těch menších. Zloději se dlouhodobě soustředí na urny, předměty z barevných kovů, sošky, květinovou výzdobu či keříky. Ročně evidujeme kolem stovky větších krádeží. Ty drobnější nám lidé mnohdy ani nehlásí," sdělil.

Krádež věnce a několika svíček nehlásila ani Brňanka Alžběta Rotreklová, která se o hrob svých rodičů stará už přes dvacet let. „Po špatných zkušenostech už na hrobu nikdy nenechávám úplně novou svíčku. Vždy ji alespoň na chvíli zapálím, aby ji zloděj už nemohl znovu prodat," řekla Rotreklová. Podle Šamšuly odradí zloděje, pokud jsou věci k něčemu přivázané.

Šamšula také upozornil, že si lidé často nehlídají své věci. „Obzvlášť ti starší si mnohdy odloží kabelku a bundu někde u hrobu a jdou třeba vysypat smetí nebo pro vodu. Zloděj odložené věci vezme a než okradený událost nahlásí a dorazí domů, má vykradený i byt," upozornil Šamšula.