Co může za letošní suché léto?
Příčin je několik. Začalo to teplou a na srážky chudou zimou. Sucho se pak může rozvinout rychle i na jaře a nedochází k doplnění podzemních vod. Letní teploty navíc letos začaly už v dubnu a do nynějška je většina dní teplotně nad průměrem. Horka pak půdu ještě více vysušují.

Pavel Zahradníček• Narodil se v roce 1981, je ženatý a bydlí v Brně.
• Studoval geografii a historii na Masarykově univerzitě.
• Pracuje ve Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky Czechglobe nebo pro server Intersucho, kde se zabývá zpracováním klimatologických dat.
• Ve volném čase se věnuje nejraději manželce a synovi, také rád sportuje. Hraje především florbalu.


Jsou letošní léto potažmo rok něčím výjimečné?
Ano, jsou, a to ve dvou rovinách. Léto bylo teplotně mimořádně nadprůměrné období, dokonce bylo historicky nejteplejší za dobu měření a překonalo i extrémní léto 2015. A zároveň jde o pátý nebo šestý rok se suchem v řadě, což rovněž není obvyklé.

Trpí jižní Morava více?
Jižní Morava na tom je o to hůře, jelikož zde spadne v průměru nejméně srážek a zároveň je nejteplejší oblastí České republiky. V posledních letech zde navíc roste ještě více teplota a srážek je stejně jako v minulosti, takže se logicky krajina ještě více vysušuje.

Odpovídá tak dlouhé období vysokých teplot stále střídání ročních období?
Letos to možná tak nevypadá, ale v zásadě to stále platí. Spíše se nám mění charakter jednotlivých sezón. Nejvíce se oteplují léto a zima. Do toho se prodlužuje vegetační období. Rostliny začínají dříve kvést a vyčerpají více vody z půdy.

CELÝ ROZHOVOR S KLIMATOLOGEM ZAHRADNÍČKEM SI PŘEČTĚTE V ZÍTŘEJŠÍM (22.9) TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ DENÍKU ROVNOST.