Pořizují je podle jejích slov především rodiče v dobré víře svým dětem. „Viníky jsou pochopitelně rodiče. Začíná to většinou tak, že se děti přijdou podívat do útulku, pohladí si kočičku, zamilují se do ní a chtějí ji domů. Neuvědomují si ale, že zvíře je živý tvor a potřebuje péči,“ podělila se o své zkušenosti provozovatelka Azylku u Ludmily.

Většinu koček podle ní lidé odhazují první až druhý lednový týden. „Rodičům skončí dovolená a dětem prázdniny. Nastanou běžné povinnosti, které se s péčí o kočičky neslučují,“ řekla Stejskalová.

V případě psů je oproti tomu situace zcela opačná. „Posledních pár let tady po Vánocích moc pejsků nemáme. Jinak je tomu na podzim, kdy jdou děti do školy a na pejsky už nemají čas,“ uvedla Vilma Görlichová z útulku pro psy, který působí při hodonínské zoologické zahradě.

To potvrzují i v útulku v Bzenci u Hodonína. „Jde o největší klišé a kachnu. Za třináct let, co provozujeme útulek, se nám nic podobného nestalo. Spíš se objevují zatoulaní psi, kteří utekli před petardami,“ přiblížila Radka Hájková.