„Odhadem až deset procent lidí třídění vůbec neřeší. Odkládají ke kontejnerům prostě cokoli. Chtějí se těch věcí jen zbavit. Třeba dají pneumatiku k nádobě na plast. Nebo gumáky v domnění, že jde o plast k recyklaci. Ale to do nádob na tříděný odpad vůbec nepatří. My sbíráme především obalové plasty, ne všechny plasty,“ uvedl jednatel znojemské odpadové společnosti FCC Josef Esterka.

Podle Esterky to kazí třídění ostatním. „Problém je v uvažování některých lidí. Jakéhokoli odpadu se prostě zbavují tím, že ho odloží u kontejneru. To je zásadní chyba. Takové předměty se nejen nesbírají, ale ani se nedají recyklovat,“ přiblížil Esterka.

Recyklace patří podle odborníků k vyspělým společnostem. „Úroveň třídění odpadů je jakýmsi lakmusovým papírkem, který ukazuje vyspělost dané země,“ dodal.

Dalším krokem ke světu bez plastů jsou například obchody, které nabízejí zboží bez obalů. Na jižní Moravě se vedle Brna začaly v posledním roce objevovat už i v okresních městech. Uživí se.

Nakupovat tímto způsobem chtěla například Břeclavanka Martina Hanáčková. „Obešla jsem několik obchodů, ale nikdo bezobalové potraviny nechtěl prodávat. Tak jsem si založila vlastní,“ svěřila se zakladatelka obchodu Sypej.

V jejím obchodě dostanou lidé vše od potravin přes drogerii. „Prodáváme třeba vyzkoušené ekologické produkty a značky. Prací gely, prostředky k mytí nádobí, různé doplňky do domácnosti, kartáčky na zuby, pasty, přípravky na vlasy, ale i pivo,“ vypočetla Hanáčková.

Většina lidí si do Sypej nosí vlastní nádoby. „Není to ale nutnost. Máme zde k dispozici papírové i látkové pytlíky, které jsou testované na styk s potravinami. Na drogerii máme prázdné recyklované obaly,“ řekla.

Bezobalově funguje břeclavské Sypej také s dodavateli. „Snažíme se s nimi obaly točit, prázdné jim dáme a oni nám je naplní. Podobně je to i s kyblíky. Dodavateli dáme prázdné, oni se postarají o obsah. Po spotřebování je umyjeme a pošleme zpátky,“ vysvětlila princip fungování prodejny její majitelka.

Bezobalové nákupy vítá a využívá například Marie Stonařová. „Když vidím záběry moří znečištěné plastovým odpadem, je mi smutno. Proto se je snažím nosit domů minimálně,“ řekla.

Dva obdobné obchody už fungují také třeba ve Znojmě. „Zero Waste neboli Život bez odpadů je pojmenování pro životní styl, který minimalizuje tvorbu odpadů a vrací se k životu v souladu s přírodou,“ napsali na svůj web majitelé prodejny Smysl jeho provozovatelé.