Radnice některých měst v příhraničí rychle zareagovaly na to, že meteorologové vyhlásili v pondělí smogovou situaci. Například Lanžhot na Břeclavsku, Hodonín nebo Znojmo informovaly své obyvatele o zdravotní hrozbě na svých webových stránkách. „Vyvěsili jsme upozornění také na náš Facebook. O další informační kampani jsme zatím neuvažovali, nemáme podněty ani od obyvatel," informovala mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

Někteří lidé ani ve středu o smogovém nebezpečí vůbec nevěděli. „O tomhle druhu znečištění slyším prvně, ale popravdě se tomu ani nedivím," řekl Roman Příborský z Ladné na Břeclavsku.

Smog ustoupil, meteorologové odvolali výstrahu
Zvýšené množství smogu, který potrápil v minulých dnech potrápil obyvatele Břeclavska, je minulostí. Ve čtvrtek ráno o tom informovali meteorologové. „Největší znečištění je z topení, které může více než z poloviny za smogovou situaci. Další příčinou je přesun znečištění z jiných krajů a zemí a poté je až doprava," uvedl Robert Skeřil z Českého hydromoteorologického ústavu. Úbytek aut by tak ovzduší podle něj sice zlepšil, ale ne tak výrazně.

V Sedleci na Břeclavsku, který leží blízko měřící stanice Sedlec-Mikulov, zatím smog jako problém nevnímají. „Ráno byla sice mlha, ale jen nepatrná. Dnes je venku až azurově a pofukuje vítr. Nebylo potřeba zatím o smogu nic hlásit ani v rozhlase," popsal ve středu sedlecký starosta Marian Pánek.

Na lehkou váhu neberou aktuální situaci v mateřské škole Mozaika v Hodoníně. Tam od pondělí omezili dětem vycházky a hry venku. Jde však spíš o výjimku. „Na smogovou situaci nás nikdo neupozornil a jako laik nedovedu posoudit, jak nebezpečná pro děti je. Vycházky jsme omezili jen kvůli nízkým teplotám a zvýšené nemocnosti," oznámila ředitelka Mateřské školy Pastelka z Hustopečí na Břeclavsku Blanka Nešporová.

Právě omezení pobytu venku nebo v zakouřených místnostech kvůli znečištění doporučují zdravotníci. „Smog způsobuje problémy zejména lidem s chronickým onemocněním plic a srdce. Náchylnější k nim jsou především důchodci, tato situace není ideální ani pro malé děti," varoval břeclavský lékař Jiří Jurník.

Ve středu se podle meteorologů počasí na jihu Moravy díky oteplení zlepšilo. „Ovzduší je mnohem čistší. Hodnoty na stanici Mikulov-Sedlec sice aktuálně mírně narůstají, ale pořád jsou na všech stanicích pod prahovou hodnotou. Kvůli přerušení hlavního zdroje znečištění ze sousedních krajů i vyšších teplot," informoval meteorolog Petr Münster a nevyloučil, že už ve čtvrtek odborníci smogovou situaci odvolají.

Poprvé letos meteorologové vyhlásili smogovou situaci v Jihomoravském kraji na tři dny v lednu, podruhé toto pondělí. Situace je obvykle velmi špatná v Brně a okolí a zřejmě vůbec nejhorší ve Vyškově a okolí, protože leží přímo v cestě přívalu škodlivin mířících na jižní Moravu z Olomouckého kraje.

Smogová situace:• Takzvaný londýnský či zimní smog je směs mlhy a kouře. Obsahuje hlavně oxid siřičitý, oxidy dusíku a polétavý prach. Tyto látky patří mezi produkty spalování uhlí.
• Smogovou situaci vyhlašují meteorologové, když aspoň v polovině měřicích stanic překročí výskyt škodlivin za půl dne hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový (μg/m3)
• Hodinový průměr výskytu škodlivin na stanicích v regionu ve středu v pět hodin odpoledne: Hodonín 90 μg/m3, Mikulov-Sedlec 51 μg/m3, Znojmo 32 μg/m3
• Nejvyšší hodinový průměr výskytu škodlivin od pondělí: Hodonín: 156 μg/m3 (15. února, 8.00), Mikulov-Sedlec: 169 μg/m3 (14. února, 5.00), Znojmo 145 μg/m3 (13. února, 9.00)
• Zdravotní potíže způsobuje smog hlavně nemocným a starším lidem či malým dětem. Měli by omezit pobyt venku a větrání v nejchladnější části dne.