Krajský soud v Brně řeší přes sto případů, kdy do vězení nenastoupil člověk odsouzený před více než rokem. „Téměř třetina nenastoupila z důvodu neznámého pobytu.To se může stát například tehdy, když soudní řízení trvá několik let a daný člověk se přestěhuje,“ uvedla mluvčí soudu Eva Angyalossy.

Brněnský městský soud se shání ještě po více provinilcích. „Ke konci října jsme zaznamenali 108 lidí, kteří nenastoupili do výkonu trestu z důvodu povolení odkladu, neznámého pobytu, pobytu v cizině či jiných,“ doplnila mluvčí Petra Hovorková.

Brněnská věznice v současnosti eviduje několik desítek viníků, kteří ke stanovenému datu nepřišli. „Pracuji tady šestadvacet let a mám pocit, že za poslední dva roky se počet těchto lidí zvyšuje. Někteří lidé umřou, nebo ženy jdou na mateřskou dovolenou či si někdo požádá o odklad ze zdravotních důvodů,“ sdělila její mluvčí Dana Krejčířová.

Úkolem věznice je předat zprávu příslušnému soudu, který pachatele za mříže poslal, že se nedostavil.

Svatý Martin v katedrále Petra a Pavla a na brněnském náměstí Svobody.
Martin na náměstí Svobody otevřel první lahev Svatomartinského

Následně se tomu věnují policisté a státní zastupitelství. „Nikomu se do vězení nechce, ale prodlouží to pobyt ve vězení. Pokud má člověk odsedět například jeden rok a nenastoupí ve stanoveném termínu, tak spáchá další trestný čin a dostává další trest. Délku ovlivní to, jak dlouho se vězení vyhýbal a jaké proto měl důvody. V tomhle případě by to bylo v rozmezí asi jednoho až šesti měsíců,“ zmínil brněnský státní zástupce Jan Petrásek.

Dopadnout hříšníka a přivést ho zpět před soud musí policisté. „Vložíme jeho údaje do databáze hledaných osob a začneme po ni pátrat tam, kde by se mohl vyskytovat nebo jej nalezneme náhodou, například díky běžné silniční kontrole. Za letošní rok jsme jich našli už přes sto třicet. Aktuálně pátráme po sedmačtyřiceti,“ informoval policejní mluvčí Pavel Šváb.

Lidé se následně podle brněnského advokáta Michala Bortela brání třeba tím, že o výzvě k nástupu do věznice nevěděli. „Jsou to typicky lidé s laxním přístupem k životu. Před soudem jim to obvykle nijak nepomůže,“ poznamenal právník.

104 lidí odsouzených jihomoravským krajským soudem před více než rokem nenastoupili do výkonu trestu. Městský soud v Brně jich eviduje 108. Okresní soud v Hodoníně třináct.

Ilustrační foto
Rychlost nedodrželo sto tisíc řidičů