Dřevorubec doteď závodil v kategorii začátečníků, kterou letos vyhrál na mistrovství České republiky v Ralsku. „Ovšem získal jsem tolik bodů, že jsem přeskočil i některé profesionály. Stal jsem se tak vicemistrem republiky,“ vypráví nadšeně Štelc.

K závodění ho před dvěma lety přivedl kamarád. „Objížděl dřevorubecké soutěže, a nakonec zlanařil i mě. Do té doby jsem o závodech nic nevěděl, a to mistrovství republiky organizuje vedení Vojenských statků a lesů, pod kterými pracuji,“ směje se třiatřicetiletý muž.

Po chvíli přemlouvání se přihlásil na první ročník Ruprechtovské pilky. Od závodu si moc nesliboval, o to více ho překvapilo, že vyhrál druhé místo. „Vůbec jsem s tím nepočítal, jel jsem si to spíše zkusit,“ říká muž, který už čtrnáct let pracuje v lese.

Soutěžil v disciplínách, které jsou součástí jeho každodenní práce. Kácí stromy, ořezává větve. Nejraději má kombinovaný řez. „Jedna kláda se sklání pod určitým úhlem dolů a druhá nahoru. Při řezání je pak těžké se přeorientovat na druhý úhel,“ vysvětluje Štelc. Dodává, že tuto disciplínu vyhrál na mistrovství republiky.

Štelc se může pochlubit i prvním místem. „Vyhrál jsem hned můj druhý závod, který se konal na Slovensku,“ říká dřevorubec.

Výhra v něm probudila touhu závodit. Začal trénovat a vyhledávat další soutěže. „Moji zaměstnavatelé nám zařídili trénovací plochu. Na trenažérech se zdokonalujeme v řezání a kácení,“ sděluje Štelc.

Doma si zkouší sborku a rozborku pily, tedy její částečné rozebrání a složení. Zvládne to za 12 vteřin.

Jeho snem je kvalifikovat se na mistrovství světa. „Snažím se, trénuji, ale je to časově dost náročné. Naštěstí mě velmi podporuje manželka s dcerou,“ usmívá se Štelc.

Je vděčný také svým zaměstnavatelům, kteří mu zajistili vybavení. „Mám doma tři pily, o tu soutěžní se vzorně starám,“ podotýká.

MARTINA MORESOVÁ