Složení i chuť nealkoholického nápoje výrobce přizpůsobil potřebám organismu onkologických pacientů. „Nápoj má sladší chuť vyvinutou speciálně pro potlačení negativních účinků chemoterapie, kdy během léčby lidem jídlo i pití připadá hořké, chutná po pilinách nebo po sobě zanechává kovovou pachuť,“ popsala za Mamma help Petra Plánková.

Zdůraznila, že nápoj není určený jen pro ženy nemocné rakovinou prsu, ale i pro jiné onkologické pacienty. Pivo lidé koupí v Tescu a v lékárnách. Půllitr stojí padesát korun, z toho patnáct jde na provoz osmi center Mamma helpu.

Limitovaná edice byla na pultech i minulý rok, letos je pivo k dostání už pátý měsíc. „Doufám, že uspějeme s výrobkem i mimo republiku,“ řekla Plánková.

Mluvčí Masarykova onkologického ústavu Zuzana Joukalová upozornila, že je důležité, aby lidé veškeré potíže a léčbu konzultovali s odborníky. „Lékař nejlépe ví, jak se nemoc vyvíjí, které léky pacient bere a jaké jsou jejich negativní účinky,“ konstatovala.

Přínos speciálního piva vidí v osvětě lidí, kteří se o něm, jeho využití a dalších okolnostech dozvědí. „Myslím si, že jde především o to, upozornit na prevenci rakoviny prsu a činnost organizace,“ dodala.

Odborníci zdůrazňují, že je hlavní prevencí rakoviny prsu samovyšetření. „Je třeba si vybrat jeden den v měsíci, kdy se ženy vyšetří. Provádět ho mohou v rámci prevence již dívky od patnácti let až do smrti,“ sdělila lékařka Iva Mihulová.

Jiný preventivní krok je ultrazvuk prsu, který si pacientky hradí samy a je určený především pro ženy do pětačtyřicátého roku.

Další typ je vyšetření mamografem, které mají ženy od pětačtyřicátého roku hrazené pojišťovnou a podstupují ho každé dva roky.

SIMONA CHLUPOVÁ