Kapela naplánované vystoupení zrušila, kvůli plakátu, který na první pohled zaujal názvy jiných interpretů. Z plakátu nebylo zřejmé, že kapela pouze hraje jejich hity. „Nijak se politicky neangažujeme. Jsme hudebníci, chceme hrát. Na vystoupení jsme byli s pořadateli domluvení, ale nelíbí se nám způsob prezentace akce,“ oznámil kapelník skupiny Roman Müller. Dodal, že se jedná o nedorozumění.

Nepřehlednost plakátu zmíněné hudebníky pobouřila. „Jsme naštvaní. Lidská drzost je v tomto ohledu nehorázná. Skupina Škwor nikdy nespolupracovala a ani nebude s žádnou politickou stranou,“ oznámil manažer kapely Pepe Sršeň.

Hudebníci uvedení na plakátu v současnosti vydávají oficiální prohlášení. „Jednáme s ostatními kapelami a zvažujeme zahájení společných právních kroků,“ doplnil Sršeň.


Podle kytaristy a zpěváka Jiřího Kučerovského, který koncertuje s Tomášem Klusem, je obrana proti zneužití jména nebo písní obtížná. „Pokud pořadatel událost předem nahlásí na Ochranný svaz autorský a ten to schválí, tak je vše podle zákona,“ sdělil.

Dodal, že kromě zneužití jména často hudebníci čelí i použití písní bez jejich vědomí. „Konkrétně komunisté jednu Tomášovu písničku již na svém mítinku pouštěli. Nepřejeme si, aby byla tvorba spojována s politickou propagací, ale zabránit tomu dopředu nemůžeme,“ vysvětlil Kučerovský.

Ochranný svaz autorský hudebníkům radí, jak v takovém případě postupovat. „Ve spojení s volební kampaní se se zneužitím jmen populárních interpretů setkáváme poprvé. Autoři mohou žádat odstranění svého jména, případně proti tomuto nelegálnímu jednání podniknout další právní kroky,“ sdělila vedoucí právního oddělení svazu Lenka Mališová.

O oslavu svátku pracujících, solidarity a míru, jak je popsané na plakátu, Brňané podle vyjádření komunistů ochuzeni nebudou. „Oslavy Prvního máje v Brně určitě budou, v současné době zajišťujeme náhradní program,“ dodal Říha.

ANNA TIŠNOVSKÁ