Včasné odhalení zrakových onemocnění usnadňuje jejich léčbu. „Mnoho lidí nevěnuje pozornost prvním náznakům zhoršení zraku a k lékaři přichází, až když mají problém,“ upozornila oční lékařka Lucie Valešová.

Hodně očních vad zůstává dlouho bez příznaků. K jejich odhalení doporučují odborníci nezapomínat na pravidelné kontroly. „V dospělosti se vyšetření očním lékařem doporučuje minimálně jednou za čtyři roky do pětačtyřiceti let věku a jednou za dva roky po pětačtyřicátém roce“ řekla primářka oční kliniky NeoVize Šárka Skorkovská.

Podle výsledku průzkumu Ústavu zdravotnických informací a statistiky každý třetí člověk v naší zemi nosí brýle nebo kontaktní čočky. Lidí s oční vadou v České republice neustále přibývá, navíc se snižuje průměrný věk pacientů. „K lékaři jsem zašla, až když jsem měla problémy při řízení, jinak jsem byla na špatný zrak zvyklá a nevěnovala mu pozornost,“ svěřila se dvaatřicetiletá Kateřina Horáková.

Horší zrak
- Na bezplatné vyšetření zraku přišlo ve středu dvaaosmdesát lidí.
- Polovině příchozích odborníci doporučili speciální prohlídku.
- Každý třetí člověk v Česku nosí brýle nebo kontaktní čočky.
- Lékaři doporučují pravidelné prohlídky.

Podle oční lékařky Valešové kazí dlouhodobě lidem oči mimo jiné i nadužívání mobilů a počítačů. „Při sledování displeje zapomínáme mrkat, oči se vysuší a unaví. To může způsobit například bolesti hlavy, rozmazané vidění nebo zhoršené vidění na dálku,“ vysvětlila.

Dospělý člověk by podle lékařky neměl před počítačem strávit víc než čtyři hodiny denně. Pomůže pauza s občasným pohledem z okna nebo střídavé zaostřováním na vzdálenější a bližší předměty v místnosti.

KAMILA LORENZOVÁ