Poprvé se bude ucházet o hlasy voličů na jihu Moravy hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího. Jako lídr je však nepovede krajský předseda hnutí a bývalý náměstek brněnského primátora Robert Kotzian. Jednička je ředitel blanenské základní školy Pavel Nezval. „Doktor Nezval je dlouholetý ředitel školy, vyzná se ve školství. Já se pohybuji spíše v komunální politice, na krajské úrovni má lepší předpoklady on,“ komentoval výběr Kotzian. Na kandidátce obsadí až čtyřiašedesátou příčku.

Velké politické strany oznámily své lídry většinou již mnohem dříve. Lídrem ANO je současný hejtman Bohumil Šimek. Na poslední chvíli nahradil Petra Vokřála, který kandidaturu vzdal.

Sociální demokraty povede náměstek hejtmana Marek Šlapal, opoziční lidovce starosta Velatic na Brněnsku Jan Grolich, občanské demokraty ředitel výzkumného centra Ceitec Jiří Nantl. „Předtím nebyl spjatý s politikou, což může být bonus. Ale podstatná je i celostátní podpora stran. Třeba šance, že sociální demokracie zopakuje výsledek z doby před čtyřmi lety, je nulová,“ řekl politolog Lubomír Kopeček.