Najala si bezpečnostní agenturu, jejíž pracovníci ženy postávající u krajnice upozorňují na to, aby své služby nenabízely přímo ve vsi. „Tento systém u nás úspěšně funguje již druhým rokem. Dívky totiž vůbec nerespektují vyhlášku, která nabízení a poskytování erotických služeb zakazuje,“ vysvětlil místostarosta Chvalovic Robert Vaněk.

Naproti tomu Znojmo se díky takové vyhlášce s prostitutkami dokázalo vypořádat. „Vyhláška zakazuje nabízení i využívání sexuálních služeb. Pomohla nám výrazně omezit prostituci, před čtyřmi lety řešili strážníci ročně jedenáct přestupků v souvislosti s prostitucí, loni to již bylo pouze šest případů,“ připomněla mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

Naproti tomu dívky nabízející své tělo řidičům u rušné silnice na Břeclavsku strážníci nevídají. „Za posledních šest let jsem je neviděl v Břeclavi, Podivíně ani Lanžhotě. V Poštorné je ostatně noční klub, kam si zákazníci mohou zajít,“ sdělil za břeclavské strážníky Zdeněk Novák.

Doplnil, že dokazování přestupků v této oblasti je velmi obtížné. „Pokud ve Chvalovicích vyhláška existuje, každé její porušení je přestupkem. Svou práci pak na místě mají policisté nebo strážníci. Na druhé straně vím, že dokazování je velký oříšek,“ uvažoval Novák.

Připomněl, že pracovníci bezpečnostních agentur nemají vůbec žádné pravomoci. Mohou dívkám či ženám odrazovat zákazníky, případně vyvíjet psychický nátlak.

O zřízení obecní policie Chvalovičtí neuvažují. „Řešení s využitím bezpečnostní agentury je pro nás výhodnější, zřídit policii by bylo ekonomicky náročné,“ podotkl Vaněk. Doplnil, že lidé z agentury pracují v prvních dnech či týdnech non-stop a později nepravidelně, pouze několikrát v týdnu.

Jen na Znojemsku je třináct nočních klubů. Nejvíce je jich u rakouských hranic, tedy ve Chvalovicích a Vrbovci. Pracují v nich stovky žen a dívek. Na silnici u Chvalovic jich bývá přibližně pět až sedm.

"Ženy se často prodávají kvůli dluhům svých partnerů"

Znojmo – Terénní služba Magdala působí při znojemské charitě a její vedoucí Kamila Dušková má přehled o většině prostitutek v regionu. Ženám se snaží ukázat cestu k jinému způsobu života.

Jak dívkám a ženám, které se nabízejí na ulici, případně v klubech, pomáháte?
Nejprve se snažíme získat důvěru, pak o jejich problémech hodně mluvíme. Pomáháme vyřídit sociální dávky, najít bydlení, ukážeme, jak napsat životopis, motivační dopis a jak nejít práci. Některé ženy pak mají problém vyjít s běžným průměrným platem.

Máte také příběhy se šťastným koncem?
Určitě mám, ale stává se to opravdu občas. U posledního případu nutil ženu k prostituci její agresivní přítel. Utekla, našli jsme jí utajené bydlení, dnes má dvě děti a žije poklidný rodinný život. Věřím, že se ke své předešlé profesi nevrátí.

Některé ale pomoci nechtějí…
Těm se snažím alespoň domluvit, aby myslely na prevenci a zdraví zákazníků i své vlastní. Řada z nich má problémy v rodině a u prostituci skončila kvůli dluhům svých partnerů.