Naproti tomu ve Vedrovicích na Znojemsku se obci, která poštu od února provozuje, podařilo na týdenní zástup najít ochotnou pošťačku v důchodu. „Pokud vím, problémy se zajištěním poštovních služeb o dovolených mají i jinde v regionu. Ideální by byl zástupce České pošty, který by v případě potřeby po regionech putoval,“ uvažoval starosta Vedrovic Richard Janderka.

Starosti měli i v Želeticích na Hodonínsku. Naštěstí našli pro zastupování místní ženu, která je na rodičovské dovolené.

Představitelé České pošty připustili, že zákonná nutnost zajistit poštovní služby každý pracovní den, může rozvoji projektu Partner bránit. Vůči Českému telekomunikačnímu úřadu, který na pošty dohlíží, proto vznesli několik připomínek. „Pošta navrhuje na některých pobočkách omezit povinnost mít otevřeno každý den,“ připomněl jeden z návrhů mluvčí České pošty Matyáš Vitík s tím, že návrh projednali se zástupci samospráv.

Co říká zákon
Podle zákonné úpravy mají mít obce v závislosti na své velikosti poštu otevřenou ve všední den 15, 20 nebo 25 hodin týdně. Dodržování sleduje Český telekomunikační úřad, který může udělit pokutu až dva miliony koruna. Pokuta jde za Českou poštou.

Pro starostu Janderku, který je členem Svazu měst a obcí České republiky, byly však úvahy o změnách provozní doby novou informací. Navrhovaných změn se ale lidé nemusí obávat. „Připomínky nemůžeme vzít v úvahu, jsou totiž v rozporu se zákonem,“ podotkl mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Martin Drtina.

Doplnil, že poštovní zákon nahrává místním samosprávám. „Požadavek České pošty by tak šel proti tomu, co starostové malých obcí žádali,“ dodal Drtina.

Od srpna bude poštu provozovat nově obec v Ladné na Břeclavsku. Zákazníci budou chodit do stejné provozovny a ve stejnou dobu, jak byli zvyklí. „Lidí se změna nijak nedotkne. Zastupitelnost zajistíme tak, že potřebným školením projdou pracovnice úřadu. Ze změny nemáme obavy. Vzít si poštu pod sebe se nám zdálo správné řešení,“ vysvětlila starostka Ladné Renáta Priesterrathová.

Pošta Partner poskytuje všechny základní služby. V tomto modelu má fungovat do roku 2025 dvě třetiny všech poboček. Připomínky České pošty k otevírací době poboček souvisely s přehodnocováním poštovních služeb Českým telekomunikačním úřadem. Poště vyprší koncem roku licence a úřad vypsal tendr.