„Nemocných už je sedmnáct, což je o šest víc než za stejné období loňského roku. Velká aktivita klíšťat souvisí v těchto dnech s počasím, které je pro ně bohužel příznivé a přináší zvýšené riziko nákazy,“ uvedla epidemioložka Renata Ciupek.

Podle ní jsou typickými lokalitami pro výskyt klíšťat okraje lesů, mýtiny, lesy s podrostem, travnaté louky na okrajích lesů, okolí vodních toků, potoků a tůní, ale i městské parky a zahrady s neposečenou trávou. "Klíšťová encefalitida je onemocnění, kterému je možné snadno předcházet například vhodným oblečením a očkováním, přesto v posledních letech evidujeme nárůst počtu případů," varuje Renata Ciupek.

Její kolegové také evidují 82 nemocných s boreliózou. Loni byl touto dobou jejich počet ještě o jednoho vyšší. Podle epidemioložky je borelióza nemoc s dlouhou inkubační dobou, které se hygienikům hlásí celoročně včetně zimy tak, jak se objeví příznaky. Onemocnění musí ještě potvrdit laboratorní vyšetření. "Aktuální situace se tak může odrazit až za několik měsíců," dodala.