Mikulov byl po staletí moravským centrem Židů. Šmuel Dreznitz zastával v místním ghettu povolání řezníka i funkci písaře. Vypracoval se mezi nejlepší. „Je tvůrcem knihy modliteb, která patřila mikulovskému pohřebnímu bratrstvu. Některá vyobrazení detailně přibližují určité rituály a tradice,“ popisuje kurátorka význam památky. Rukopis Přechod řeky Jabok platil za jakýsi manuál pro zaopatřování lidí, co se chystali odejít či odešli na druhý břeh.

Byl součástí sbírky rituálních předmětů, které chtěli mikulovští Židé už v roce 1938 zachránit před nacisty. Přes Brno měl putovat do Prahy. Když tam vyložili bedny, už chyběl. Po rukopisu se nadlouho slehla zem. „Co přesně se stalo, je záhadou,“ povídá Sidenberg.

Podle ní se nakonec rukopis dostal k Jihomoravance Ruth Joklové, švagrové jednoho brněnského rabína, který zahynul v Osvětimi. Žena před padesáti lety emigrovala do Spojených států.

Až v roce 2010 se rukopis objevil v prestižní aukční síni. Židovské muzeum proto požádalo o vydání knihy, na níž si činí vlastnický nárok Federace židovských obcí. Aukční síň nabídku stáhla, držitel ale knihu vydat odmítl. „Usilujeme o smírné mimosoudní řešení,“ vysvětluje Sidenberg. Podle kurátorky případ řeší také americké úřady. Posun dosud nenastal.

Návrat rukopisu do českého muzea by uvítal například historik Josef Šuba z Regionálního muzea v Mikulově. Dobře ví, že podobných židovských památek mnoho nezůstalo. „V Mikulově jich máme minimum. Například džbán pohřebního bratrstva je v pražském muzeu. My máme od letoška nově ve sbírce památník židovské dívky z Mikulova,“ jmenuje Šuba.