„Přichystali jsme jen ovoce. Prezident se u nás dlouho nezdržel, proto nebyla příležitost pohostit ho," řekl mluvčí Antonín Murgaš ze skupiny Alta, která společnost vlastní. Poté prezident vyrazil do Louckého kláštera ve Znojmě.

TOS Kuřim žádná další opatření pro návštěvu prezidenta nepodnikala. „Návštěvou jsme poctěni. Důležité klienty u nás ale přijímáme často, proto jsme na ně připraveni neustále," sdělil mluvčí. Dodal, že prostory areálu navštívila prezidentova ochranka. „Prezidentovi představíme vedení i naši společnost, setká se také se zaměstnanci. Prostor bude i pro diskusi," doplnil mluvčí.

Prezidenta střeží hlavně složky Policejního prezidia České republiky. „Počty brněnských policistů v akci nesdělíme z bezpečnostních důvodů. Podle programu návštěvy plníme podpůrnou roli pro další složky, které prezidenta chrání," řekl mluvčí policistů z Brněnska Bohumil Malášek. Brněnští policisté pracují také na dopravních opatřeních spojených s návštěvou prezidenta. „Tvoří doprovod prezidentské kolony. Nasadili jsme i pořádkové uniformované policisty a kriminální službu. Jak jsou vybavení a kde jsou nasazení, ale nesdělíme," doplnil mluvčí.

REPORTÁŽ: Prezident Zeman: burčák máte ve Znojmě nejlepší

Program návštěvy prezidenta České republiky Miloše Zemana připravil Krajský úřad Jihomoravského kraje ve spolupráci s Kanceláří prezidenta republiky. „Nejnáročnější bylo vše stihnout. Na přípravu jsme měli krátkou dobu," řekla mluvčí krajského úřadu Jihomoravského kraje Denisa Kapitančiková.

Návštěvu prezidenta zaplatí rozpočet Jihomoravského kraje a rozpočty jednotlivých měst, která prezident navštíví. „Náklady na návštěvu vyčíslíme až po jejím skončení," sdělila mluvčí. Prezident neměl žádné speciální požadavky. Ubytoval se v brněnském hotelu International.

Návštěva prezidenta České republiky Miloše Zemana na jižní Moravě

20:46 - Po besedě s vinaři ve Valticích převzal Zeman dárky k narozeninám, které slaví v sobotu. Ředitel Národního vinařského centra Pavel Krška mu předal krabici s vínem a knihu. Představitel recesistické Kravihorské republiky v Bořeticích Václav Petrásek dal Zemanovi pas a požádal jej, aby by se stal čestným občanem. Hlava státu odvětila, že jej mají považovat za člena.

20:25 - Prezident Zeman je nyní na valtickém zámku, kde ho čeká večeře. Zároveň debatuje s vinaři. Ředitel Národního vinařského centra Pavel Krška se jej zeptal, co pro něj znamená záštita nad Salónem vín. Prezident při odpovědi vzpomněl vinaře z Mikulova, od nichž na Pražský hrad vína dováží a pochválil je. Připomněl také, že stejně jako jezdí v českých autech, bude pít moravská vína.

20:01 - Prezident dorazil na valtický zámek. Přivítal ho starosta města Pavel Trojan, který mu popřál k narozeninán a předal kytici.

19:06 - Část hostů odchází, prezident Zeman pokračuje s vybranými osobnostmi Hodonínska v obřadní síni radnice v diskuzi.

18:59 - Prezident Zeman se přivítal s osobnostmi Hodonínska, které vybralo město. Hejtman Michal Hašek v úvodu diskuze zmínil problém, o kterém již Hodonínský deník informoval - údajné stěhování desítek romských rodin do Hodonína.

18:44 - Všichni pozvaní netrpělivě očekávají. Příchod prezidenta Miloše Zemana do obřadní síně hodonínske radnice.

18:31 - Jedním ze zásadních témat diskuze v Hodoníně je nezaměstnanost. V tomto regionu je totiž jedna z největších v kraji. "Fabriky jsou zavřené a lidé se stěhují za prací pryč. Místo toho sem starostka stěhuje Romy," stěžoval si jeden z návštěvníků diskuze.

18:22 - Vybrané osobnosti z Hodonínska čekají v chodbě bočního vchodu radnice na připravovanou schůzku s prezidentem.

18:19 - Prezident Miloš Zeman vyzval obyvatele k diskuzi na jakékoliv téma. První dotaz míří k píšťalkovému incidentu na brněnském náměstí Svobody. Prezident se mu srdečně zasmál, incident prý dopadl dobře.

18:14 - Prezident Miloš Zeman vyzývá na pódiu obyvatele Hodonína k účasti ve volbách. 

18:11 - Hned po příjezdu prezidenta do Hodonína nechala starostka Milana Grauová cimbálovku zahrát písničku "Ach synku, synku", kterou si oblíbil jiný prezident, Tomáš G. Masaryk.

18:09 - V Hodoníně hraje na náměstí cimbálovka Olina. "Přivítáme prezidenta chlebem a solí," řekla stárka Martina Zlámalová oblečená v bohatě zdobené kroji.

Prezident Miloš Zeman navštívil Hodonín.

17:35 - Při odchodu od břeclavského kina Koruna, u nějž měl prezident besedu s lidmi, si prezident v obležení novinářů zazpíval i se dvojicí krojovaných píseň V Hodoníně za vojáčka. Tu proslavil zpěvák Jožka Černý z Břeclavi. Do Hodonína pojede Zeman ještě dnes.

17:29 - Miloš Zeman se v Břeclavi opět zmínil o problému dálnice Brno – Vídeň. Poděkoval hejtmanu Haškovi za to, že se dohodl s ministrem Žákem na výstavbě obchvatu Mikulova.

17:19 - Prezident připomněl také včerejší incident na náměstí Svobody, kdy na něj pískal čtyrřapadesátiletý muž. "Jestli se chcete stát mediální hvězdou, tak na mě zapískejte. Hned k vám přiběhne televize a udělá s vámi rozhovor."

17:14 - Zeman v Břeclavi pochválil tamní kostel jako příklad vydařené moderní architektury narozdíl od bruselského stylu, který přirovnal ke zvětšené krabici od bot.

17:08 - Prezident v Břeclavi zmínil i plánovaný kanál Dunaj-Odra-Labe. "Dokončení je plánované na rok 2039. Ale i cesta dlouhá tisíc mil začíná prvním krokem. Třeba se ještě dobelhám s hůlkou a otevřu ho."

16:28 - V okolí pódia na vyškovském Masarykově náměstí se před příjezdem prezidenta Miloše Zemana uklízí. „Náměstí budou naši zaměstnanci uklízet také zítra ráno," poznamenala mluvčí vyškovské radnice Petra Bezdomniková.

17:03 - Na prezidenta Zemana čekalo několik stovek lidí, většinou jeho příznivců a obdivovatelů. Přivítali jej potleskem.

14:52 - Miloš Zeman právě přijel k hotelu, kde jej kyticí přivítal zástupce firmy. Prezident se zajímal o původ názvu hotelu Imos. Poté vyrazil na oběd do hotelové restaurace. Jako předkrm poobědvá prezident dýňový chléb se sýrem gorgonzola, pochutná si na zelné polévce s pikantním klobáskem, jako hlavní chod se podávají grilovaná kachní prsíčka na medu s tymiánovými brambory, glazovanou karotkou a fazolovými luskami. Sladkou tečkou je jablečný štrůdl s vinným šodó a vanilkovou zmrzlinou.

14:38 - Před břeclavským hotelem Imos, kde má prezident poobědvat, postávají policisté a členové ochranky. Preziden Miloš Zeman má každou chvíli dorazit, právě dorazil senátor Zdeněk Škromach.

14:21 - Prezident republiky zítra dopoledne navštíví také Vyškov. Na Masarykově náměstí musejí být vysypané všechny odpadkové koše. „Je to jedna z žádostí prezidentské ochranky. Navíc odstraníme koš, v blízkosti kterého se budou předávat klíče od sedmnácti nových sanitek," podotkla mluvčí Vyškova Petra Bezdomniková.

13:22 - V Hodoníně prší. Plánované setkání prezidenta Miloše Zemana s obyvateli města se tak možná přesune z Masarykova náměstí, kde už včera dělníci postavili pódium, do sálu Evropa na Národní třídě 21.

13:15 - Po diskuzi je na řadě přípitek. "Přichystali jsme tramín, protože ho má pan prezident rád," řekla Jaroslava Vajčnerová z vinařství Znovín Znojmo.

12:59 - Debata skončila krátce před jednou hodinou odpolední. Lidé se s prezidentem rozloučili potleskem ve stoje. Nyní se setká ještě s představiteli města.

12:52 - Přestupková komise může potrestat čtyřiapadesáti­letého muže pokutou do 7000 korun za to, že ve středu v Brně narušoval pískáním na píšťalku setkání prezidenta Miloše Zemana s veřejností. Incident se stal na náměstí Svobody. Muže policisté zadrželi a po podání vysvětlení propustili, řekl dnes jejich mluvčí Bohumil Malášek. Na oddělení muž strávil podle policie několik hodin. Více zde: Za narušování setkání Zemana s lidmi hrozí muži pokuta 7000 Kč

12:48 - Debata ve Znojmě se nese v poklidném duchu. Prezident poděkoval starostovi Vlastimilu Gabrhelovi, že zvolil pro místo setkání mokrou variantu. „Jste dobrý prognostik," řekl Zeman starostovi v reakci na to, že pár minut po prezidentově příjezdu do Znojma začalo pršet.

Prezident Miloš Zeman navštívil znojemský Loucký klášter.

12:46 - V jízdárně u Louckého kláštera se sešlo asi 250 lidí. Nechyběl ani dotaz na Zemanovo kouření. Na to prezident odpověděl citátem Marka Twaina: "Není nic jednoduššího, než přestat kouřit. Já sám jsem přestal kouřit aspoň stokrát. Také jsem to mnohokrát zkoušel a můj rekord je šestnáct dní. Byl jsem ale ke svému okolí tak protivný, že mě prosili, abych zase začal."

12:19 - Prezident Miloš Zeman dorazil před několika minutami do Znojma. Do areálu tamního Louckého kláštera přijel v doprovodu hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška. V areálu kláštera má zhruba hodinu diskutovat s obyvateli města. Poté se setká s dalšími představiteli města.

11:58 - Z firmy TOS Kuřim si prezident odvezl kytici a laserem ve skle vymodelovaný stroj Karusel, který si předtím prohlédl naživo v montážní hale.

11:37 - Asi hodinu před plánovaným příjezdem prezidenta se jízdárna Louckého kláštera ve Znojmě pomalu plní. Na místě jsou zatím čtyři desítky lidí. Dorazila prezidentova ochranka a starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.

11:29 - Zaměstnanec a člen odborů Jiří Michele se prezidenta v Kuřimi ptal na jednání tripartity. "Jako prezident jsem se účastnil jejího jednání o zvýšení minimální mzdy na 8500 korun. Tehdejší premiér Petr Nečas prohlásil, že k tomu dojde jen přes jeho politickou mrtvolu. Stalo se," podotkl prezident při své odpovědi.

11:07 - Znojemský Loucký klášter se připravuje na první návštěvu Miloše Zemana ve Znojmě ve funkci prezidenta. Na místo má dorazit po poledni. Znojmo ale Miloš Zeman navštívil již několikrát, například v únoru 2010, kdy na ekonomická témata besedoval se studenty znojemské Soukromé vysoké školy ekonomické. Účastnil se několikrát i znojemského vinobraní, například v roce 2008 coby expremiér. Tehdy ale musel vyhledat pomoc ve znojemské nemocnici kvůli ledvinové kolice. Večer měl totiž akutní potíže, které se lékaři ráno rozhodli vyřešit drobným chirurgickým zákrokem a uvolněním kamene.

11:05 - Majitel staročeské restaurace Valtická rychta Leonard Březina se svým týmem připravuje prezidentu Miloši Zemanovi večeři, kterou sní na valtickém zámku. V menu je kozí sýr, bažantí polévka a srnčí na víně.

11:03 - Ve výrobní hale v Kuřimi si prezident prohlíží vybavení. "Jsme rádi, že jste sem mohl přijet. Tuto halu dobře znáte. Byl jste tu před dvěma lety na otevření i při své volební kampani," řekl Plašil.

10:54 - Vinařská společnost Znovín Znojmo připravila českému prezidentovi k jeho dnešní návštěvě Znojma víno odrůdy Tramín, konkrétně z kolekce označené zelenou ještěrkou. „Vína takto označená vyrábíme z hroznů z viničních tratí, které jsou teritoriem této vzácné ještěrky. Jedná se o vinice táhnoucí se od Šobesu přes Hnanice až ke Krhovicím," přiblížil ředitel Znovínu Pavel Vajčner.

10:36 - Prezident si prohlíží nové kompetenční centrum v Kuřimi, které se otevře v říjnu. Provádí ho Vladimír Plašil, předseda představenstva firmy Alfa, která vlastní ROŠ Kuřim. Pak se prezident vydá na setkání se zaměstnanci.

10:13 - Za deset minut má do firmy TOS Kuřim dorazit prezident Miloš Zeman. Parkoviště před areálem kontrolují policejní psi. Dorazil i hejtman Michal Hašek, který prezidenta provází celé tři dny.