Jeho části spojoval vedle na dvorku. „Hlavu tvoří opracovaný blok kamene, který jsem dlouho hledal. Objel jsem pět lomů, než jsem vybral moravskou drobu z Lulče,“ uvádí šestatřicetiletý muž.

Přes pět metrů dlouhé a dva metry široké tělo nové dominanty Pohořelic je mřížkovité, tedy průhledné, s několika kamennými šupinami. „Vybrali jsme vzdušnou, ale pevnou konstrukci z nerezových prutů. Méně plochy na posprejování je navíc praktičtější i vůči vandalům. Hlava je impregnovaná,“ popisuje Valášek.

Skončila druhá část oprav silnice I/55 v Břeclavi, další začne na jaře.
Hlavním průtahem Břeclaví už bez omezení. Silničáři se tam vrátí na jaře

Nechtěl, aby kapr působil staticky. Nechybí tak zahnuté ploutve z nerezových plátů, které spoluvytváří dynamiku pohybu, dále tlama s fousky a nerezové oči velké jako pěst. „Sám nejsem rybář, kapra jsem si tedy musel nastudovat. Probíral jsem se různými encyklopediemi, četl jsem o způsobu života ryby,“ povídá.

Pohořelický kapr

* Délka: přes 5 metrů
* Výška: 2,6 metru
* Šířka: 2 metry
* Váha: 3 tuny
* Materiál: kovaná nerez, hlava z kamene moravská droba
* Odhalení: 13. prosince 2020

Ani to mu ale nestačilo pro tu správnou představu o ztvárnění díla. Koupil si proto ještě živého kapra. „Sloužil jako model. Ve vaně jsem ho pozoroval a měřil. Nakonec jsme rybu doma povečeřeli,“ usmívá se Valášek.

Působí syrovým dojmem

Prutům v konstrukci dal tmavou patinu, aby odlesky neoslňovaly řidiče projíždějící upravenou křižovatkou ulic Znojemská, Vídeňská, Sportovní a Komenského. „A líbí se mi, že to působí syrovým dojmem, jako když se čerstvě vykované železo vytáhne z výhně,“ líčí.

Nejnáročnější podle něj bylo proniknout kvůli opracování kamene pro hlavu do kamenosochařiny. „Neměl jsem s tím žádnou zkušenost. Zabrat dalo i samotné kování z nerezu, materiál je tvrdší než běžné železo, navíc se musí důkladně očistit,“ vysvětluje.

Idea sochy kapra na křižovatce vznikla po dohodě firmy Rybářství Pohořelice s vedením pětitisícového města. Kováři trvalo vytvoření plastiky zhruba čtyři měsíce. „Autorem měl být řemeslník z regionu, což jsem splňoval. Vytvořil jsem několik návrhů a jeden z nich se zalíbil,“ vzpomíná kovář.

Na prosincové odhalení díla v Pohořelicích si připravil i překvapení – ukoval jako symbol háčky na ryby.

Silnice mezi Pavlovem a Dolními Věstonicemi na Břeclavsku.
Prokletý svah u Věstonic: trhliny musí opravit podnikatel, který do něj zasáhl

Plastiky jako součást dopravní infrastruktury nejsou v České republice tak běžné, jako třeba v sousedním Rakousku. „Tam jsou na kruháčích velmi časté,“ zmiňuje Valášek.

Pohořelického kapra bere za dosavadní vrchol své umělecké tvorby, a to se kovářství věnuje od patnácti let. „Takových plastik kovář udělá maximálně několik za život,“ míní. V minulosti pobavil například vinařskou replikou slavné sochy Svobody, kterou si objednala recesistická Svobodná republika Kraví Hora v Bořeticích na Břeclavsku. Věnuje se též křesťanské tematice a kování křížů.