Podle konzultanta ve školství Miloslava Hubatky by měli být školní psychologové na každé škole od dvou set dětí výše, která má alespoň jednu třídu v ročníku. „Je jich nedostatek po celé republice. Mladý psycholog s malou praxí po škole není někdy ten, koho by zrovna ředitel potřeboval. Někdy si pak psychologa dělí více škol,“ uvedl.

Když Kneblová začínala, pracovala ve Znojmě pro čtyři základní školy. Nyní má pod sebou dvě. V každé z nich je na půl úvazku. Ve Znojmě podporuje psychology město. Ročně na ně dává pěti základním školám dohromady tři čtvrtě milionu korun. Peníze pokryjí náklady na zaměstnání odborníka jen na poloviční úvazek. „Vzhledem k vysokému počtu žáků na škole a narůstající potřebě služeb psychologa je nezbytné, aby byl specialista ve škole přítomný každý den,“ konstatovala ředitelka Základní školy JUDr. Mareše Eva Hubatková.

Ve zkratce· Břeclav: Základní škola Kupkova má školního psychologa už od školního roku 2005/06
· Hodonín: radnice podporuje školní psychology od školního roku 2013/2014
· Znojmo: město na školní psychology přispívá od roku 2015

Město přispívá na dva psychology pravidelně také v Hodoníně. Jeden tam má pod sebou dvě školy. „Pokud jsou výchovné kázeňské problémy, vždycky se to řeší hned na místě s psychologem. U nás je dva a půl dne v týdnu, v případě potřeby mu zavoláme a on přeběhne z druhé školy k nám,“ pochvaluje si spolupráci ředitel základní školy na Mírovém náměstí Vlastimil Letovský.

Více než deset let funguje školní psycholog na Základní a Mateřské škole Břeclav v Kupkově ulici. Na plný úvazek. K Zuzaně Miklošové chodí žáci často sami od sebe. „Někdy se problémy týkají školy, jindy jsou osobní, třeba v rodině. Málokdy se mi stane, že přijde rodič, abych si s dítětem promluvila o samotě,“ přiblížila Miklošová.

Psychologa platí škola z projektu ministerstva školství, chvilku to bylo i z peněz od města. „Přál bych psychologa každé základní škole. Nedokážu si představit, že bychom ho neměli,“ řekl ředitel Igor Huleja.

V Břeclavi má kromě Kupkovy psychologa už jen Základní škola Slovácká. Dokonce dva „Jen letos jí poskytlo město 285 tisíc korun na pokrytí období mezi dvěma projekty,“ zmínil mluvčí břeclavské radnice Jiří Holobrádek.