Má za sebou devátý začátek. Brňan David Krejčiřík již několikátým rokem bojuje s méně známou, zato velmi agresivní formou rakoviny, mnohočetným myelomem. „Jde o nevyléčitelnou nemoc, dá se jen prodlužovat doba, kdy člověk přežívá. Tělo jednou za čas postihují ataky, kdy přestává zabírat léčba. Teď mám za sebou další fázi, takže vlastně devátý začátek,“ uvedl muž, který se navzdory nemoci před dvěma roky vrátil k závodění auty a snaží se šířit osvětu.

Lidí, kteří musí svádět boj s rakovinou, byť jinou formou, opakovaně, je stále víc. Podle dat, které má Deník k dispozici, výrazně přibylo případů, kdy nemocní rakovinu porazí, ale pak se jim vrátí. A na jižní Moravě je onkologických pacientů stále více, než je celorepublikový průměr.

Další nádor

Že nemocných přibývá a jde často o mladé lidi, se zdá i primářce z Masarykova onkologického ústavu v Brně Kataríně Petrákové. „Častěji vidíme případy, že u pacientů, kteří mají jeden nádor, se časem objeví i další. Díky tomu, že máme lepší přístroje, dokážeme odhalit i menší nádory a jelikož se pacienti s rakovinou dožívají nyní vyššího věku, stává se, že se dočkají i dalšího nádoru,“ poznamenala.

U druhého či několikátého propuknutí nemoci se podle ní pacienti potýkají s ještě větší psychickou zátěží. „Co se týče léčby, podrobně se díváme na to, jak se postupovalo při prvním nádoru a na základě toho nastavujeme další,“ řekla Petráková.

Rakovina prostaty

U některých forem rakoviny dokonce Brno drží nelichotivé prvenství. Před čtvrt rokem třeba odborníci z brněnské svatoanenské nemocnice zveřejnili čísla, podle kterých za posledních dvacet let řešili nejvíce případů rakoviny prostaty v kraji. „První zákrok jsem udělal v říjnu roku 1997. Nejstarší pacient, kterého jsem operoval, měl dvaaosmdesát let,“ uvedl tehdy primář Petr Filipenský, který tuto formu rakoviny operuje. Rakovina prostaty je u mužů nejčastějším nádorovým onemocněním.

Pacientům v boji s nemocí pomáhají nejen zdravotníci, nebo rodina, ale i mnohé organizace. „Žen k nám v posledních letech chodí stále víc, často jde o mámy malých dětí a mladé ženy. Najdou u nás psychickou podporu, setkají se s terapeuty nebo i s ostatními ženami,“ zmínila brněnská koordinátorka Mamma Help Monika Chábek. Organizace se věnuje ženám s rakovinou prsu.

Růžové dominanty

Jihomoravané se po celý rok mohou setkat s řadou preventivních akcí, třeba ve zdravotnických zařízeních. Upozorňují je na důležitost včasného odhalení nemoci. V ulicích Brna třeba na rakovinu prsu upozorní i letos v říjnu růžově nasvícené dominanty.