Obliba jedinečné galerie každým rokem roste. Loni přišlo ochutnat vynikající vína o devět procent lidí více než v roce předchozím. „Za rok navštíví placené degustační programy takřka třiadvacet tisíc zájemců. Dohromady je to zhruba dvojnásobek, protože řada návštěvníků jde třeba jen na prohlídku nebo si koupit lahev vína,“ vyčíslil Pavel Krška z Národního vinařského centra, které Salon vín zaštiťuje.

O expozici navíc mají zájem nejen domácí hosté. „Pokud započítáme také Slováky, ze zahraničí je asi třetina či čtvrtina návštěvníků. Máme velký meziroční nárůst turistů z Koreje. Dokonce jsou dnes možná i číslo jedna. Jezdí k nám prostřednictvím cestovek i samostatně,“ nastínil Krška.

Titul letošního šampiona patří Novému vinařství z Drnholce na Břeclavsku za Ryzlink vlašský 2016 v pozdním sběru. „Je výjimečný díky rovnováze v chuti mezi kyselinou, cukrem a alkoholem. Ve vůni u něj převládají medové tóny společně s citrusovými, například grepovými tóny,“ popsal ředitel vinařství Petr Ptáček.

Zlatou medaili získalo devětapadesát různých vinařství, což je dokonce rekord. „Salon vín není jen pro velké firmy. Místo v něm má i velký počet menších a středních podniků. Máme radost,“ pochvaloval si Krška.

Mezi stovkou nejlepších vín mají největší zastoupení vinaři z Břeclavska, kteří dodali čtyřiapadesát vzorků. Z Hodonínska je jich šestadvacet, ze Znojemska osm. Hned osm vzorků má v elitní společnosti rakvický Vinselekt Michlovský, čtyři vzorky má v Salonu Josef Dufek ze Svatobořic-Mistřína na Hodonínsku. „Vícekrát jsem měl tři vína, letošní čtyři jsou zatím nejvíce. Salon vín je pro mě obraz těch nejlepších vín, které se prezentují v České republice. U nás je to určitě nejprestižnější soutěž,“ má radost majitel vinařství Josef Dufek.

Tři vzorky má v Salonu vín jedno z největších vinařství na Znojemsku, Znovín Znojmo. „Jsme s tímto zastoupením spokojení. Konkurence je obrovská a rok od roku je o účast v Salonu vín stále větší boj,“ uvedl ředitel znojemského Znovínu Pavel Vajčner.

Podle něj je zastoupení v prestižním Salonu vín dobré také pro obchod. „Zákazníci na tuto značku slyší. Když například váhají a pak uslyší, že dané víno je v Salonu, přesvědčí je to ke koupi,“ doplnil Vajčner.

Expozice na valtickém zámku bude otevřená každý den s výjimkou pondělí. V neděli ovšem jen od června do září. Volná degustace stojí 399 nebo 499 korun.

Ocenění vinaři v Salonu vín
Šampion Salonu vín a nejlepší mezi bílými a polosuchými víny:
∙ Nové vinařství, Ryzlink vlašský 2016, pozdní sběr

Bílá polosladká vína:

∙ Mikrosvín Mikulov, Ryzlink rýnský 2015, výběr z hroznů

Bílá sladká vína:
∙ Nové vinařství, Tramín červený, výběr z cibéb 2015

Růžová vína a klarety:
∙ Víno J. Stávek, Rosé Bočky, VOC Modré hory, 2016

Červená suchá a polosuchá vína:
∙ Vinselekt Michlovský, Frankovka 2015, kabinetní

Nejlepší kolekce vín:
∙ Vinselekt Michlovský