Prostory splňují nejpřísnější požadavky na absenci pevných částic a aerosolů v ovzduší.

Ústenky a respirátory s nanovlákennou mebránou, které se budou v Brně vyrábět, jsou obohacené o akcelerovaný oxid mědi. „Nanovlákenný filtr zachycuje viry a bakterie s účinností 99,9 procent, akcelerovaný oxid mědi je zahubí a rozloží,“ sdělila Zimová.

Zástupci firmy Respilon ve středu podepsali nájemní smlouvu s primátorkou Markétou Vaňkovou. Technologický park totiž patří městu Brnu. Smlouva platí od května. „Podporujeme lokální výrobní aktivity. Pro obyvatele bude přínosné, když nemusejí být s takto zásadními věcmi, které chrání jejich zdraví, závislí na nejistém dovozu ze zahraničí,“ řekla Vaňková.

Obě výrobní linky přiveze podle Zimové vládní letadlo z Číny. Respirátory a ústenky vyrobené v Technologické parku budou určené především pro Českou republiku. „Pokryjeme i potřeby běžných obyvatel,“ slíbila Zimová.

Respilon nyní už tyto masky vyrábí v Turecku. Jejich cena je 315 korun za respirátor a dvě stě za roušku. „Fixní cenu jsme ještě nestanovili, ale bude výrazně nižší než u turecké produkce,“ oznámila Zimová.