Výzkumníci se nyní začnou zabývat i chorobami, které s pokročilým věkem souvisí. Například nádory, chronickými záněty či degenerativním onemocněním mozku a srdce. „Jedna skupina se zaměří také na metody, jak proces stárnutí zpomalit,“ sdělila mluvčí svatoanenské nemocnice Petra Veselá.

Právě stárnutí populace je podle odborníků čím dál větší problém. Podle odhadů mají do roku 2060 lidé v České republice nad pětašedesát let tvořit víc než polovinu obyvatel. „Stárnutí představuje výzvu pro společnost. Věříme, že díky novému projektu se zlepší jeho chápání a vzniknou i nová léčebná řešení pro poruchy s ním spjaté,“ uvedl ředitel svatoanenské nemocnice Martin Pavlík.

Nový výzkum
• Projekt s názvem Molekulární, buněčný a klinický přístup ke zdravému stárnutí získal grant 700 milionů korun.
• Peníze dostal ze Strukturálních fondů Evropské unie.
• Zaměří se na stárnutí a na nemoci s ním spojené.

Projekt bude jedinečný regionální spoluprací. Podílet se na něm budou experti z celé Moravy. „Zapojí se víc než 220 výzkumníků, například z Univerzity Palackého v Olomouci, z Masarykova onkologického ústavu v Brně nebo z Ostravské univerzity,“ vyjmenovala mluvčí.

Moravský tým bude spolupracovat i s odborníky z ciziny. „Třeba s jihokorejským Brain Research Institute či s univerzitou v australském Melbourne,“ nastínil šéf centra klinického výzkumu Gorazd B. Stokin.