Téměř pět milionů korun. Takovou ztrátu za minulý rok vyčíslila Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně kvůli tomu, že stát loni v lednu zrušil regulační poplatky za recept. Peníze musela získat odjinud. „Zaznamenali jsme nárůst počtu receptů v našich lékárnách o deset tisíc za rok. Díky nízkým doplatkům, které od pacientů vybíráme," poznamenala mluvčí nemocnice Petra Veselá.

I když doplatky měla nemocnice nižší než soukromé lékárny, velký počet pacientů jí zajistil výdělek.

Některé brněnské nemocnice jsou beze ztrát díky tomu, že jim výpadek příjmů proplatily pojišťovny. To je třeba příklad Fakultní nemocnice Brno, která podle svého mluvčího Pavla Žáry ročně vybírala za poplatky za recept téměř šest milionů korun.

rušení poplatků
- 2012: Stát zrušil platbu za položku na receptu, 30 korun se začalo vybírat za celý recept.
- 2014: Skončila povinnost platit 100 korun za den ve zdravotnickém zařízení. Zůstalo 30 korun u lékaře nebo v lékárně a 90 korun na pohotovosti.
- 2015: Skončila povinnost platit 30 korun u lékaře, zůstalo 90 korun za pohotovost.

Pro některá brněnská zařízení představuje zrušení poplatků zjednodušení práce. „Nemusíme je vybírat. Tím, že je nastavený systém jejich vyplácení přes zdravotní pojišťovny, jsme o peníze nepřišli," podotkl ředitel Nemocnice Milosrdných bratří Josef Drbal.

Za poplatky ročně nemocnice vybrala patnáct a půl milionu, což jsou skoro čtyři procenta jejího rozpočtu.

Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý je zatím v hodnocení změny opatrný. „Teprve se ukáže, jaké budou přesné ekonomické důsledky zrušení regulačních poplatků. Zatím se nedá říct, jestli se nám jejich zrušení vyplatilo, či ne. Potřebujeme mít péči vykázanou od zdravotnických zařízení. S tím se mohou zpozdit až o tři měsíce. Prozatím máme tento výkaz do konce října. Pak se ukáže, kolik jsme vlastně za zrušené poplatky zaplatili," popsal systém Tichý.

Podle lékařů má zrušení poplatků jednoznačný důsledek: v čekárnách přibylo pacientů, mnozí si chtějí s doktory jen povídat. „Chroničtí stěžovatelé nyní zneužívají bezplatné zdravotnictví a nelze je jen tak odbýt. Neuvěřitelně nás to při práci vyčerpává a pak jsme na ostatní pacienty někdy zbytečně naštvaní," upozornil třeba brněnský praktický lékař Tomáš Klobas.

I když byl třicetikorunový poplatek za vyšetření podle něj směšně nízký, přesto tyto lidi odradil. „Trpí psychicky vyvolanými nemocemi. Třeba bolestmi břicha. Měl jsem pacientku, které jsem nechal udělat všechna vyšetření. Na nic se nepřišlo. Tak šla se stejným požadavkem do vedlejší nemocnice, znovu jí udělali stejná vyšetření. Jejich cena se pohybovala v řádech desetitisíců. Kdyby za každé vyšetření platila třicet korun, nestalo by se to," zhodnotil lékař.

Přitom právě takoví pacienti byli jedním z hlavních důvodů, proč vláda regulační poplatky v roce 2008 zavedla.