Novinku by uvítal například jednatřicetiletý Adam Brázda z Hodonína. „Tato možnost se mi zamlouvá, můžeme si tak se sousedy a lidmi z okolí vybrat to, co potřebujeme v nejbližších ulicí opravit nebo vylepšit, a to už v následujícím roce,“ svěřil se.

Vedení města chce v příštím roce rozjet vše tak, aby milion korun rozdělili přímo obyvatelé. „Vybrali by si konkrétní investici pro rok 2020. Podle zájmu lidí by pak mohla částka, o které by rozhodovali, narůstat,“ uvedl hodonínský místostarosta Ladislav Ambrozek.

Ilustrační foto.
Bezpečně přes frekventovanou I/55? Nejdřív měření rychlosti, potom stavba lávky

Hodonín se touto myšlenkou inspiroval od Znojma, kde budoucnost městských peněz otevřeli obyvatelům už letos. „Určitě to doporučujeme i pro další města a u nás takový rozpočet navrhneme i pro příští rok. Chceme tak podpořit návrhy občanů, a to, že tímto způsobem chtějí pomoct svému okolí,“ řekl znojemský starosta Jan Grois.

Radnice pro iniciativní obyvatele připravila tři miliony korun pro Znojmo a stejnou částku pro městské části. Svým návrhem se mohli zapojit do tvorby rozpočtu lidé s trvalým pobytem ve Znojmě nebo jeho městských částech už od patnácti let. Celkem o přízeň bojovalo sedmadvacet návrhů a do online hlasování se zapojilo téměř dva a půl tisíce lidí, kteří rozdali přes třináct tisíc hlasů.

Obyvatelé tak rozhodli o finanční podpoře osmi projektů, mezi nimi je třeba relaxační zóna ve starých Příměticích či víceúčelové hřiště pro hasičský sport.

Nehoda dvou kamionů a dodávky s následným požárem na D46
Kamion najel do návěsu, oba začaly hořet. Nehoda blokuje dodávání Deníku Rovnost

Lidé na celé jižní Moravě měli ještě loni možnost přímo ovlivnit podobu krajského rozpočtu díky projektu Váš kraj, váš rozpočet. Ten ale i přes účast šesti stovek Jihomoravanů letos skončil. „Hledá se nová varianta, jak zapojit občany kraje,“ sdělila včera krajská mluvčí Monika Brindzáková.

Zavedení nové podoby účasti veřejnosti na rozvržení části krajské kasy podporuje i zastupitel Ivo Vašíček. „Bylo by dobré, aby lidé měli třeba dvacetimilionový rámec, do něhož by své projekty vybírali. Po větším zapojení obyvatel by pak měli mít možnost ovlivnit i vyšší částku,“ vyjádřil se Vašíček.

O tom, kam poputuje část peněz z obecního rozpočtu, rozhodují v anketě už několik let i obyvatelé městyse Jedovnice na Blanensku. V letošní roce hlasovali, na co se použije částka dvě stě tisíc korun. Na výběr měli ze čtyř variant. „Líbila se mi možnost zapojit se do rozhodování v místě bydliště. To, že mohli hlasovat i mladí od patnácti let, jim dodává pocit, že můžou o něčem rozhodnout a jejich názor někoho zajímá,“ sdělil jeden z hlasujících Filip Ondráček.

Ilustrační foto.
Valná hromada ČEZ? Bojíme se budoucnosti, píší starostové obcí z okolí Dukovan