Metody umožní snímat v magnetické rezonanci jiné děje a změny mozku, než doposud. „Můžeme zaznamenat patologické změny, které se při nastaveních magnetické rezonance používané v běžné praxi nezobrazí,“ vysvětluje Filip.

Ilustrační foto. Kůrovec.
Nenasytný kůrovec se z hor přesunul do Brna. Zničil polovinu jehličnanů v Rokli

Neurolog Pavel Filip.Zdroj: Masarykova univerzita/Jitka JanůOdborníci mohou odhalit třeba proměny v obalu nervových vláken nebo malé změny v bílé hmotě mozku, což je důležité právě u pacientů s roztroušenou sklerózou. Může to pomoci i s výběrem léčby. „Neumíme odhadnout, jak dobře a rychle u pacienta konkrétní lék zabere. Pokud bychom mohli na snímcích z rezonance sledovat, zda lék zabírá, můžeme i lépe reagovat na potřeby jednotlivých pacientů,“ přibližuje lékař.

Páteční tragický požár v brněnské Provazníkově ulici.
Tragický požár v Provazníkově ulici. Z hořícího domu vynesli mrtvého muže

Nové měřící protokoly vytvořili vědci v USA, odborníci v Brně je testovali u různých onemocnění. Vyzkoušeli je už na stovkách lidí. „Zatím jsme využívali jen rezonance v CEITEC Masarykovy univerzity. Zvládnou i složitější úlohy než většina nemocničních přístrojů,“ poznamenává neurolog. Kvůli složitější analýze budou nové metody běžněji dostupné až za několik let.

Jedinečný zážitek si pro Brňany přichystala zoologická zahrada. V sále v Radnické ulici se lidé bezpečně podívají do očí predátorům díky Virtuální expedici.
Plavat se žraloky, zírat lvům do očí. Virtuální expedice zavede do džungle, moře

Filip dělí svůj čas mezi výzkum a práci. Snaží se předejít vyhoření, které postihuje lékaře, protože práce v ambulanci s pacienty se závažnými onemocněními mozku může být někdy skličující.