Hlídky vyjedou na hladinu horní a střední nádrže čtyřikrát až pětkrát do měsíce. „Budou dohlížet na přístaviště, půjčovny a vůdce plavidel. Zejména jestli neřídí pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek,“ okomentoval vedoucí pohořelických policistů Miloš Rouzek.

Pokud přistihnou řidiče pod vlivem, předají jej Státní plavební správě v Přerově. Hrozí mu pokuty i do sto tisíc korun. Dále budou spolupracovat s rybářskou správou.

S pravidelnými kontrolami souhlasí turista Lukáš Vacátko, který přihlížel spouštění prámu na vodu. „Bezpečnost je důležitá. Podle mě by policisté měli hlídat každý tok, jezera a nádrže,“ uvedl.

Nový červený přírůstek pluje rychlostí až pětačtyřicet kilometrů za hodinu. Díky plastové konstrukci je údajně těžké jej potopit. Jeho speciální příď se dá v případě nouze sklopit a vytáhnout tak třeba potápěče nebo topícího se člověka.

Pohořeličtí policisté nestandardní vybavení za necelých 880 tisíc korun zakoupili včetně přívěsu za auto, jelikož u vody není prostor k jeho odstavení. „Loď stojí na našem dvoře. Při každé hlídce jej dovezeme k vodě a spustíme na hladinu,“ řekl Rouzek.

Policie má na jižní Moravě celkově šest lodí, avšak žádná nehlídá Brněnskou přehradu. Tam prozatím vyjíždí jenom hlídky strážníků. „Poříční jednotka zde dohlíží na vodní hladinu ve dvou člunech a funguje i jako vodní záchranářská služba,“ sdělil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

LENKA KROČILOVÁ