„Je to každoroční recese. Název vznikl původně od kvetoucích sakur, které na jaře zbarví Moravskou do růžova, my jsme k tomu přidali růžové víno a lidé se oblékli do růžových tónů,“ vysvětluje Ivana Fic Tomanová ze sdružení Vinaříček, které akci pořádá.

Letos kvetoucí sakury nestihli kvůli covidu, ochutnávku vín to ale nikomu nekazí. „Před osmi lety jsme sem přijeli poprvé na podzimní Víno a dýně, od té doby sem jezdíme pořád. Není tu narváno, lidé jsou tu skvělí a Výmol je krásná ulička. Říkáme jí moravský hobitín,“ poznamenávají Leona a Antonín Jarošovi z Prahy.

Stejný názor má i Martin Havlín, který přijel z Benátek nad Jizerou. „I když jsem po D1 cestoval o půl druhé hodiny déle, než jsem čekal, užívám si to,“ dodává.

Disco koule v uších

Růžové disco koule se místo náušnic pohupují v uších muži u vedlejšího stolu, konkurují obřím růžovým brýlým na nose. „Chtěl bych vám poděkovat za statečnost, že jste se nebáli covidu, a přijeli. Proto si společně připijeme. Každému napřed hrknu do skleničky tady toho růžového vína,“ promlouvá k davu vinař Toman. Všichni si připijí jako velká parta kamarádů.

Lahve vína si odnáší nejvtipněji oblečená skupina lidí, nechybí muž s disco koulemi v uších. Zvláštní cenu dostává Julie Adámková z Hradce Králové. Šaty se vzorem skleniček s vínem si ušila sama. „Dodělávala jsem je ještě ve čtvrtek před odjezdem, nechtěla jsem bez nich odjet,“ směje se žena.

Večerní paprsky slunce protínají tóny cimbálu, lidé si tiše prozpěvují. „Letos je méně lidí, ale na šest sklepů je to akorát. Covid se vším zamíchal, ale to se srovná. Zdá se, že na zaplacení cimbálky budeme mít. A když ne, tak klukům poděkujeme,“ neztrácí optimismus nejstarší člen Vinaříčka Jan Mackových.

Do sklepů v Moravské mohou lidé zavítat každý víkend. „Máme rozdělené služby, Na Výmolu lidé vždycky najdou otevřený sklep,“ zve k návštěvě Ivana Fic Tomanová.