V Jihomoravském kraji bydlí samo více než 145 tisíc lidí. „Při sčítání lidu v roce 1991 bylo v Jihomoravském kraji 113 tisíc domácností jednotlivců, za dvacet let jich tedy přibylo dvaatřicet tisíc," informoval Karel Adam z krajské pobočky Statistického ú­řadu.

Ve statistikách jsou výrazné rozdíly mezi domácnostmi samotných mužů a žen. „Nejpočetnějším představitelem mužské domácnosti jednotlivce je svobodný, ekonomicky aktivní muž ve věku třicet až devětačtyřicet let, u ženské domácnosti je to vdova, důchodkyně starší padesáti let," doplnil Adam. Žen bydlících o samotě je také mírně víc než mužů, zejména ve městech nad tisíc obyvatel.

Mezi domácnostmi mužů a žen je rozdíl také v ekonomických podmínkách. „Na první pohled vypadá samostatné bydlení náročněji, ale vzhledem k tomu, že ti lidé nemusí živit rodinu, netrpí většinou nedostatkem. Musí si sice platit bydlení, ale zbytek peněz utrácí jen za sebe," poznamenal ekonomický analytik Michal Kozub.

Potvrzuje to i třicátník Radim Černý. „Sice dám skoro polovinu výplaty za nájem v Brně, ale i tak si můžu dovolit každý rok vycestovat aspoň dvakrát někam za exotikou. Kamarádi s rodinou šetří celý rok na týdenní pobyt v Itálii," podotkl svobodný muž.

U starších žen, zejména vdov, je to podle Kozuba trochu jiné. „Zvlášť po odchodu do důchodu je to pro ně složité. Po smrti manžela jsou nucené šetřit, většinou se stěhují do menšího bytu, což je pro ně složité. Ve starším věku se hůř přizpůsobují změnám," doplnil analytik.

Na nárůst samotářů reaguje i realitní trh. V posledních letech jsou malé byty 1+kk a 2+kk čím dál žádanější. „Spolupracuji často s developery a ti potvrzují, že menší byty se prodávají nejrychleji. Lidé si také mohou vybrat z široké nabídky vybavení uzpůsobeného pro stísněnější prostory. Oblíbené je například křeslo, které se dá rozložit na postel, nebo gauč uzpůsobený pro trvalé spaní," popsala návrhářka interiérů Martina Císařová.

Podle ní je vybavování bytů pro jednotlivce a rodiny výrazně odlišné. „Samotáři se nemusí podřizovat potřebám dětí a pořizují si luxusnější nábytek. Zatímco rodiny obvykle vyžadují velkou kuchyň, samotní lidé moc nevaří a stačí jim malý kout. Nároky na úložný prostor jsou podobné, protože rodina potřebuje hodně věcí kvůli dětem a samotný člověk se zase věnuje zálibám a taky je potřebuje někam uložit," komentovala návrhářka.

Ve své práci vypozorovala rozdíl ve výběru bytu u mužů a u žen. „Mladší ženy, které si vybavují byt, většinou ještě připouští, že by si v budoucnu mohly pořídit rodinu a počítají třeba s místem na dětský pokoj. Mladší muži většinou s něčím takovým vůbec nepočítají a stačí jim malý byt," dodala.