Podle mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veroniky Plaché má po operaci. „Je stabilizovaný a leží na oddělení ARO. Jeho klinický stav je v tuto chvíli uspokojivý,“ řekla ve středu dopoledne mluvčí.

Případem se zabývá policie. Ta ho však zatím blíže komentovat nechce. „Jedná se o osobu mladší osmnácti let a proto další informace v tuto chvíli zveřejňovat nebudeme,“ sdělil policejní mluvčí Petr Vala.

Boskovickým vadí, že se v ulici Komenského po vydatnějších deštích opakovaně tvoří laguna vody. V centru dvanáctitisícového města blokuje provoz.
VIDEO: Naštvání lidí v Boskovicích po bouřce, ve městě opakovaně vznikají jezera

Zřizovatelem gymnázia je Jihomoravský kraj. Radní pro oblast školství Karel Jurka událost označil za tragickou. „Ze srdce doufám, že se chlapci podaří ze zranění uzdravit. V současné chvíli již nebudeme věc komentovat, a to s ohledem na rodinu a citlivý věk studenta,“ oznámil radní Jurka.

Obdobně reagovala ředitelka školy Alena Svanovská. Ujistila, že do školy téměř bezprostředně poté dorazili krizoví specialisté.

„Z adaptačního pobytu nových žáků byla také odvolána zpět na gymnázium školní psycholožka. Poskytli jsme pomoc dotčeným žákům, pedagogům a také se setkali s rodiči. Děkuji kolegům, studentům a integrovanému záchrannému systému za rychlou reakci a našemu zřizovateli, Jihomoravskému kraji, za pomoc. Děkuji také všem, kteří nabídli pomocnou ruku a vyjádřili podporu. Vážím si toho. Nyní jsou naše myšlenky s rodinou,“ uvedla ředitelka.

Bez odpovědi zůstává, co chlapce k tak radikálnímu činu vedlo. Podle psychologa Jiřího Šupy nelze u některých lidí podobným činům zabránit. Navenek se neprojevují tak, aby jim bylo možné pomoci. Jsou uzavření a zdánlivě fungují bezproblémově.

Příčin může být mnoho. Od špatného rodinného zázemí, problémy ve škole po deprese nebo jiné psychické problémy.

Boskovice se mohou dále rozvíjet. Město navýšilo kapacitu tamní čistírny
Boskovice se mohou dále rozvíjet. Město navýšilo kapacitu tamní čistírny

„Klíčové je nepodceňovat prevenci. Především v této věkové skupině. Nabízet možnosti říct si o pomoc. Pokud se podaří překonat uzavřenost, tak pak klíčová bývá důvěra v okolní svět a časově a místně dostupná pomoc,“ reagoval Šupa.

Dodal, že sebevražda je v Česku aktuálně druhou hlavní příčinou úmrtí mladých lidí ve věku patnáct až devětadvacet let. „Takový čin se může dotknout jak žáků ve třídě, tak učitelů. Školám by pomohlo, kdyby měly větší podporu v oblasti duševního zdraví,“ je přesvědčený odborník.